Prim Başlangıcına Emeklilik Yaşı Hesaplama! 47 Yaşında Emeklilik Fırsatı

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun emeklilik uygulamasında, emeklilik yaşının belirlenmesinde en önemli etmen SGK prim başlangıcı.

Prim Başlangıcına Emeklilik Yaşı Hesaplama! 47 Yaşında Emeklilik Fırsatı

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun emeklilik uygulamasında, emeklilik yaşının belirlenmesinde en önemli etmen SGK prim başlangıcı. Peki 47 yaşında emekli olmak için hangi şartlara tabi olmak gerekiyor? Bu sorunun yanıtını SGK uzmanına sorulan soru ve yanıtıyla ele aldık. İşte SGK prim başlangıç tarihine göre erken emeklilik fırsatı.

Milyonlarca çalışan genç yaşlarında itibaren SGK'ya prim ödeyerek yaşlılıklarında emekli olmanın hayalini kuruyorlar. Emekli olmak için talep edilen tüm şartları sağlamak zorunda çalışanlar için ise emeklilij yaşı kişiye özel olarak değişiyor. EMEKLİLİK YAŞI İÇİN EN ÖNEMLİ KRİTEREmekli olmak isteyen vatandaşlar için en önemli kriter, SGK'ya prim ödemeye başlama tarihii. Sistem değişiklikleri nedeniyle emeklilik yaşı hesaplamasında ay hatta günlerin bile çok önemi bulunuyor. 1999 yılının Eylül ayında önce çalışma hayatında resmi olarak bulunmuş ve primi ödenmiş vatandaşlar için emeklilik yaşı çok daha farklı hesaplanıyor. Emeklilik yaşının hesaplanmasında bir diğer önemli tarih ise 2002 yılı. SGK 1999 öncesi, 1999-2002  yılları arası, 2002-20*8 arası ve 2008 sonrası olarak kişilerin emeklilik yaşlarında farklı uygulamalarda bulunuyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun son resmi düzenlemesinin ardından 2008 yılından sonraiş hayatına başlayanlar  kadınlarda 60, erkeklerde 65 yaşında emekli olacaklar. Emeklilik yaşının hesaplanmasında ayrıca SGK prim ödemesinin tamamlanması, gün şartının tamamlanması da diğer etmenler.EMEKLİLİK YAŞI HESAPLAMA, 47 YAŞINDA EMEKLİK FIRSATISGK Uzmanı ve Posta Yazarı Ekrem Sarısu'ya sorulan bir soruda erkek bir çalışan kendi durumuna göre kaç yaşında emekli olabileceğini sordu 47 yaşında emeklilik hakkı bulunan çalışanın sağladığı koşullar ve prim, gün detayları şu şekilde;Soru: 20 Mayıs 1973 doğumluyum. İlk işe giriş tarihim 1 Kasım 1990. Doğum borçlanmasını ödemem sonucu toplam 4670 gün primim oldu. Acaba ne zaman emekli olabilirim? (kadın çalışan)SGK Uzmanı Sarısu çalışannın bu sorusunu, "Emekli olmak için 20 yıl sigortalılık süresi, 5450 gün prim ödeme ve 47 yaş şartlarına tabisiniz. 780 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 5450 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz." şeklinde yanıtladı.Emlak365.com
Yorumlar (0)