Prim Gününü Tamamlamayanlara Yaştan Emeklilik Hakkı

Emekli olmak isteyen vatandaşlar 10 yıllık prim şartıyla emekli olabilirler. Bu şart kapsamında kadın ve erkek çalışanlar belli bir gün şartını sağladıktan sonra emeklilik hakkı elde ediyorlar. Peki 3600 gün ile emekli olmak avantajlı mı? Aylık ne kadar maaş alınır? İşte 3600 günle emeklilik detayları.

Prim Gününü Tamamlamayanlara Yaştan Emeklilik Hakkı

Emekli olmak isteyen vatandaşların sağlamaları gereken 3 koşul bulunuyor. 

Bu 3 koşul ise çeşitli etmenlere bağlı olarak değişiyor. SGK prim başlangıç tarihi, doğum tarihi, askerlik borçlanması ve doğum borçlanması gibi etmenler ise doğrudan yaş şartını etkileyen ve erken emekli olmayı sağlayan etmenler. 

3600 PRİM VE 15 YILLIK SİGORTALILIK SÜRESİYLE EMEKLİLİK

Sosyal güvenlik sistemi, normal emeklilik için prim gününü tamamlayamayan vatandaşların “yaştan” emekliliğine imkân veriyor. Burada önemli olan nokta işe giriş tarihi. Eğer çalışanlar işe giriş, SGK prim başlangıcı 1999 yılı ve öncesi ise 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 prim gününü doldurdukları takdirde emeklilik hakkı elde edebiliyorlar. 

Sigorta başlangıcı 8 Eylül 1999 öncesi olanlar normal emeklilikte 506 Sayılı Kanun’un geçici 81. maddesindeki kademeli yaş ve prim günlerine tabidirler.

Bu düzenleme kapsamında erkek çalışanlar 60 yaşında emekli olurken kadınlada emeklilik yaşı 58'dir. Yani bu emeklilik hakkı prim gününü tamamlamayıp yaştan emekli olmak isteyenlere sunuluyor. Ayrıca bu şekilde emekli olan vatandaşların maaşları daha düşük oluyor.

Emlak365.com