Prof. Özgür Demirtaş Açıkladı: Dolar Neden Yükseliyor?

Daha önceden yapmış olduğu dolar kuru tahmini ile nokta atışı yapan ve adını duyuran Prof. Özgür Demirtaş son günlerde dolar kurunda yaşanan yükselişi değerlendirdi. Dolar kurunun 8.71 TL seviyesini görmesini eleştiren Demirtaş dolar neden yükseliyor sorusuna da yanıt verdi.

Prof. Özgür Demirtaş Açıkladı: Dolar Neden Yükseliyor?

Dolar kurunda yaşanan hızlı yükseliş sonrasında "dış mihraklar" tartışması yeniden alevlenirken konu hakkında bir değerlendirmede de yıllar önce dolar kurunda yaşanan yükselişi adeta nokta atışı yaparak doğru bir şekilde bilen ve bu sayede adını duyuran Prof. Özgür Demirtaş tarafından yapıldı. 

Demirtaş yapmış olduğu paylaşımında dolar kurunda yaşanan yükselişin nedeninin dış mihraklar değil ekonomi yönetiminde yapılan korkunç ekonomik hatalar olduğunu savunarak bir an önce önlem alınmaıs gerektiği yönünde uyarıda bulundu. 

DOLAR NEDEN YÜKSELİYOR, DOLAR KURU YÜKSELİŞİNİ SÜRDÜRÜR MÜ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'ın görevden alınarak yerine Naci Ağbal'ın atanması, peşine gelen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın istifa haberi sonrasında piyasalarda oluşan olumlu hava ile Türk Lirası yeniden değer kazanmaya başanmıştı. Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanan Lütfi Elvan'ın yeni reform açıkmaları, Ağbal'ın faiz artırımı kararları ile beraber dolar kuru 7.20 TL seviyesinin altına çekilirken yabancı yatırım bankalarının yıl sonu dolar kuru tahminleri de 6 lira bandına çekilmiş, Türk Lirası için son derece olumlu bir hava oluşmuştu. 

Ancak Ağbal'ın başkanlık ettiği son toplantıda yine agresif bir faiz artırımı yaparak Merkez Bankası politika faiz oranını yüzde 19 seviyesine çekmesinin ardından görevden alınması, yerine ise düşük faiz politikasını savunan Şahap Kavcıoğlu'nun atanması ile dolar kuru yeniden yükselişe geçmiş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın TRT'de yayımlanan canlı yayında "Merkez Bankası başkanımla konuştum, faizleri indirmemiz lazım" yorumu ile beraber 8.80 TL seviyesini aşarak tarihi rekorunu kırmıştı. 

Daha öncede yapmış olduğu başarılı dolar kuru tahminleri ile adını duyuran Ekonomist Özgür Demirtaş dolar kurunda yaşanan yükselişi eleştirerek "Dolar’ı 8.71’den 8.72’ye DIŞ MİHRAKLAR çıkarıyorsa: 8.72’den, 8.71’e kim indiriyor? Dış Mihraklar tuvalet molasına çıkınca mı iniyor?... Dolar/TL’yi Dış Mihrak falan değil, Son 10 yılda yapılan korkunç ekonomik hatalar çıkarıyor" ifadelerini kullanarak ekonomi yönetimini yaşanan yükselişten sorumlu tuttu. Dolar kuru an itibari ile 8,6721 TL seviyesinden işlem görüyor.

Yorumlar (0)