PTT Üzerinden Ödenen Yardım Paraları, Devlet Destekleri, Kurum Ödemeleri

Pandemi sürecinde sağlanan destek ödemeleri başta olmak üzere devletin çok sayıda yardım parası ödemesi bulunuyor.

PTT Üzerinden Ödenen Yardım Paraları, Devlet Destekleri, Kurum Ödemeleri
Pandemi sürecinde sağlanan destek ödemeleri başta olmak üzere devletin çok sayıda yardım parası ödemesi bulunuyor. Hasta olan, zor durumda bulunan, maddi ihtiyaç sahibi, yaşlı veya engelli olan vatandaşlara sağlanan ödemelerin bazıları PTT aracılığıyla ödenir.

PTT ARACILIĞIYLA ÖDENEN PARALAR, YARDIMLAR, DESTEKLER

PTT üzerinden ödenen devlet destekleri için bilinmesi gereken ilk başlık ödemelere başvuruların PTT üzerinden yapılmadığı. Desteği sağlayan devlet kurumuna yapılan başvuruların ardından kurumun destek için onay vermesi sonrası ödemeler kurum tarafından kişinin PTT hesabına yatırılır. Bundan sonraki dönemde kişi PTT şubesine giderek ödemelerini alır. PTT’ye ödenen desteklerin bazıları ise şu şekilde;

1000 TL Pandemi Yardım Parası

Devlet tarafından sağlanan ve pandemi sürecinde milyonlarca kişiye destek olan pandemi yardım parası PTT hesaplarına yatılır. Kişiler e-Devlet üzerinden başvurularını yaptıktan sonra Aile Bakanlığı’nın yardım onayı vermesi durumunda yardım paralarını e-Devlet kanalı üzerinden alırlar.Elektrik Yardım Parası

PTT hesabına yatırılan bir diğer ödeme elektrik yardım parasıdır. Aile Bakanlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından ödenen elektrik yardım parası 53 TL ile 106 TL arasında değişir. Hak sahiplerinin PTT hesaplarına bu destek her ay yatırılır. Ancak ödemeler nakit olmaz, kişi faturası ile PTT’ye gider elektrik faturasından destek tutarı düşülür.

İşsizlik Maaşı

e-Devlet yada İŞKUR üzerinden işsizlik maaşı başvurusunda bulunan kişiler, başvuru şartlarını sağlamalarını durumunda 6 ay, 8 ay yada 10 ay süreyle işsizlik maaşı alırlar. İşsizlik maaşı ödemeleri kişilerin İŞKUR’a iban bildirmemesi durumunda PTT şubelerinden ödenir.

Nakdi Ücret Desteği – Kısa Çalışma Ödeneği

Devlet tarafından pandemi sürecinde başvuru şartları kolaylaştırılan desteklerden olan ödemeler, kişilerin PTT hesaplarına yatırılır. Ancak kişiler İŞKUR’a iban numarası bildirip hesap tanımlaması yapmışlarda ödemeler banka hesabına da ödenir.Rapor Parası

Çalışma hayatında yer alırken mesleki kaza geçiren, hasta olan ve çalışamayacak durumda olanlar için sağlık rapor parası ödemeleri PTT hesaplarına yatırılır. Vatandaşlar günlük hesaplama üzerinden ödenen bu ödemeler kimlik kartı ile PTT şubesinden alınabilir.

Yaşlılık Maaşı

Aile Bakanlığı tarafından 65 yaş ve üzerinde olup sosyal güvencesi olmayan vatandaşlara ödenen yaşlılık aylığı PTT şubelerinden alınabilir. Hak sahipleri kimlik kartları ile PTT şubelerine giderek ödeme tarihlerinde maaşlarını alabilirler.
Yorumlar (0)