Rabobank, Barclays, UBS ve HSBC Dolar / TL Analizleri ile 2021 Yıl Sonu Kur Tahminleri

Dünyanın en büyük 4 yatırım bankası Türk Lirası için peş peşe değerlendirme raporu yayımladı. Yatırımcılarına uzun vadeli Türk Lirası pozisyonunu öneren bankalar tarafından dolar kuru yıl sonu tahminleri ve beklentisi rakamları da dikkat çekti. Rabobank, Barclays, UBS ve HSBC bankası tarafından açıklanan 2021 yıl sonu dolar kuru tahmini beklentileri ile Türk Lirası analizleri açıklandı. Detaylar haberimizde...

Rabobank, Barclays, UBS ve HSBC Dolar / TL Analizleri ile 2021 Yıl Sonu Kur Tahminleri

Dolar kuru dalgalı seyrini sürdürürken yaşanan düşüşün ardından yabancı yatırım bankaları tarafından birbiri ardına Türk Lirası / Dolar analizleri verilerini yayımladı. 4 ayrı yatırım bankası tarafından yayımlanan 4 ayrı teknik analiz raporu verilerinde de Türk Lirası lehine yorumlarda bulunuldu. 

İSVİÇRELİ UBS BANK DOLAR / TL 2021 YIL SONU DOLAR KURU TAHMİNİ BEKLENTİSİ AÇIKLANDI! 

Dünyanın en büyük yatırım bankaları arasında yer alan UBS Bank 2021 yıl sonu dolar kuru tahmini için 7.60 TL rakamını açıkladı. Banka 2020 yılında Türk Lirası'nın dolar karşısında yüzde 20 değer kaybı yaşadığını belirterek Merkez Bankası tarafından uygulanan parasal sıkılaşma politikası ve enflasyonla mücadele programının başarısına göre dolar kurunun yeni yılda 7 liraya kadar çekilebileceğini öngördü. Açıklanan Türk Lirası teknik analiz raporu verilerine göre İsviçreli yatırım bankası UBS tarafından yapılan değerlendirmede 2021 yılı birinci çeyrek dolar kuru tahmini 7.10 TL, 2021 yılı ikinci çeyrek sonu dolar kuru tahmini 7.00 TL, 2021 yılı üçüncü çeyrek sonu dolar kuru tahmini 7.30 TL ve 2021 yılı dördüncü çeyrek yani 2021 yıl sonu sonu dolar kuru beklentisi  7.60 TL olarak gerçekleşti. 

HSBC BANK TL RAPORU YAYIMLANDI! 2021 YIL SONU DOLAR KURU TAHMİNİ BEKLENTİSİ 6.50 TL OLDU 

Gelişen ülkelerin para birimleri hakkında detaylı bir teknik analiz raporu yayımlayan HSBC Bank Türk Lirası için hiç olmadığı kadar olumlu bir rapor yayımladı. 2021 yıl sonu dolar kuru tahmini için 6.50 TL seviyesini açıklayarak piyasalarda bomba etkisi yarattı. Açıklanan raporda 2021 yıl sonu dolar kuru beklentisi 7.10 TL yer alırken normalleşme sürecinin tam anlamı ile başarılı bir şekilde yerine getirilmesi halinde ise Türk Lirası'nın dolar karşısında 2021 yıl sonunda 6.50 TL seviyesini görebileceği belirtildi. 


BARCLAYS 2021 YIL SONU DOLAR / TL TAHMİNİ RAPORU YAYIMLANDI! 

Barclays analistleri tarafından açıklanan özel rapora göre hem yıl sonu enflasyon tahmini hem de dolar kuru beklentisi rakamlarına yer verildi. Açıklanan raporda 2021 yılının ilk yarısına kadar enflasyon rakamlarının yüzde 14 civarında seyredeceği, yılı ise tek haneli rakamlarda tamamlayacağı öngörüsüne yer verildi. 

2021 yıl sonu dolar kuru tahmini ise tüm bankalardan farklı olarak 8 TL seviyesinin üzerinde 8.40 TL olarak açıkladı. Söz konusu rakam 2021 yılında açıklanan en yüksek yıl sonu dolar tahmini olarak öne çıktı. 

ROBOBANK TÜRK LİRASI VERİLERİNE GÖRE 2021 YIL SONUNDA 1 DOLAR KAÇ TL OLACAK?

Rabobank EM FX Stratejisti Piotr Matys tarafından yapılan teknik analizde dolar kurunun kısa sürede 7 lira seviyesinin altını göreceği beklentisine yer verilirken, bu seviyenin korunması halinde yılı da bu bandın altında tamamlayacağı öngörüsüne yer verildi. Dolar kuru için enflasyon verilerinin önemien değinen Matys enflasyonda hedeflenen rakamların yakalanması halinde Türk Lirası'nın güçleneceğini dile getirdi. 

NOT: Burada yer alan bilgiler yatırım bankaları tarafından yayımlanan teknik analiz raporlarından oluşmakta olup, emlak365.com olarak bir yatırım tavsiyesi verilmemiştir. 

Emlak365.com