Rağbet Gören Bitcoin'e Karşı Uzmanlar Uyardı

Piyasaların hareketlendiği son dönemde yatırımcıların ev, araba satışı ve banka kredisi yollarıyla Bitcoin'e yatırım yapmaya başladıklarını söyleyen uzmanlar, piyasadaki kötü niyetli dolandırıcılar için uyardı.

Rağbet Gören Bitcoin'e Karşı Uzmanlar Uyardı
Piyasaların hareketlendiği son dönemde yatırımcıların ev, araba satışı ve banka kredisi yollarıyla Bitcoin'e yatırım yapmaya başladıklarını söyleyen uzmanlar, piyasadaki kötü niyetli dolandırıcılar için uyardı. Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) BlockhainIST Merkezi Direktörü Dr. Öğr. Üyesi Bora Erdamar, popülerliği son dönemde artan Bitcoin'e ilişkin detaylar verdi. Bitcoin’in çok yeni ve riskli bir yatırım alanı ve aracı olduğunu belirten Erdamar, sürekli değer kazanması sayesinde kısa yoldan para kazanmak isteyenlerin tercihi haline geldiğini söyledi. Bitcoin’in herhangi bir kontrol mekanizması olmadığını belirten Erdamar, piyasada var olan dolandırıcılara karşı uyarılarını tekrarladı.

Yatırımı Anlamak ve Temkinli Olmak Gerekiyor

Bitcoin alım satımında dolandırıcılara karşı uyarılarda bulunan Erdamar, Bitcoin için yapılacak işlemlerin dünya üzerinde belli bir bilinirliği olan kripto para borsaları üzerinden yapılması gerektiğine bireysel olarak kripto para sektöründe işlem yapan kişi ve kurumlara güvenmemek gerektiğinin altını çizdi. Kripto para borsasında potansiyelin yüksek olduğunu belirten Erdamar, risk unsurunu da göz önünde bulundurarak yatırım yapmak gerektiğini söyledi. Kripto para borsasında zamanla daha iyi bir dengenin kurulacağını söyleyen Erdamar, Bitcoin yatırımlarına karşı temkinli ve emin adımlarla ilerlemek gerektiğini belirtirken banka kredisi çekip, ev veya araba satışı ile kripto para alımının beklenmedik kötü sonuçlar doğurabileceğine dikkat çekti.

Kripto Para Borsası Halka Mal Oldu

Denge noktasından uzak olan Bitcoin’in büyük yatırımcıların alım ve satım işlemlerine göre hareketlendiğini belirten Erdamar, merkeziyetçi bir yapısı olmayan Bitcoin’in kimsenin tekelinde olmadığına aksine halka mal olduğuna vurgu yaptı. Bazı ülke ve bilindik şirketlerin kripto para sektörüne girdiğini söyleyen Erdamar, kripto para merkez birimi kuran MB sayısının yüzde 80’e ulaştığını açıkladı. Güney Kore, İtalya ve ABD’de vergilendirmeye giden Bitcoin için yeni düzenlemeler yapılacağı belirtildi. Türkiye’de kurulan çalışma birimine değinen Erdamar, çok çeşitli kripto paraların tanınmasının ve doğru kategorilere ayrılmasının önemli olduğunu belirtti. 2021 yılı için MB dijital para platformunun hayata geçirileceği açıklaması yapıldı.
Yorumlar (0)