Rakamlar Açıklandı: Döviz Mi Almalı, TL Vadeli Hesap Yatırımı Mı Yapmalı, Dolar Mı, Mevduat Faizimi Mi 2021?

Ekonomide ve piyasada yaşanan dalgalanma sonrasında dolar kuru 8.50 liradan dönen dolar kuru 8 liranın üzerinde tutunmayı başarırken elinde parası olanlar dolar mı almalı, parayı faize mi yatırmalı sorusunun yanıtını aramaya devam ediyor. 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranları yükseldi mi, en yüksek faiz hangi bankada, bu seviyeden dolar alınır mı, dolar mı faiz mi daha fazla para kazandırır, 100 bin liranın faiz getirisi ne kadar?

Rakamlar Açıklandı: Döviz Mi Almalı, TL Vadeli Hesap Yatırımı Mı Yapmalı, Dolar Mı, Mevduat Faizimi Mi 2021?
Resmi Gazete ile yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile TL hesaplar için stopaj avantajının 2 ay daha uzatılması ve yükselen faiz oranları sonrasında döviz hesaplarında beklenen çözülme başladı. Bireylerin döviz hesaplarında son yılların en büyük satış dalgası yaşanırken parası olanlar hangi yatırım aracını tercih edecekleri konusunda büyük bir kararsızlık yaşıyor.

ELİNDE PARASI OLANLAR NE YAPMALI, BU SEVİYEDEN DOLAR, ALTIN ALINIR MI?

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal görevden alınmadan önceki son Merkez Bankası toplantısı ile faiz artırımı kararı vererek politika faiz oranını yüzde 19 seviyesine çekmişti. Yapılan faiz artırımı sonrası dolar kuru Cuma gününü 7.20 liradan kapamıştı.

Yapılan faiz artırımı sonrası Cumartesi günü Resmi Gazete ile yayımlanan atama kararnamesi ile Naci Ağbal görevden alınmış, yerine ise faiz indirimini savunan açıklamaları ile dikkat çeken Şahap Kavcıoğlu atanmıştı. Yapılan atamanın duyulmasının ardından dolar kuru Pazar günü sığ piyasalarda 8.50 lirayı görmüş, Pazartesi günü ise 8.34 lira seviyesini test etmişti.

Yaşanan dalgalanmanın ardından yatırım bankalarının 2021 yıl sonu dolar kuru beklentileri hızla yükselirken vatandaş ikilemde kaldı. Yükselen dolar kuru sonrasında yatırım uzmanları dolar alımı için bu dönemin alım yerine izleme dönemi olduğunu belirterek 7.50  ve 7.60 seviyelerinin beklenmesini öneriyorlar. Elinde doları olanlar ise halen çekimser bir tablo sergilerken 22-26 Mart haftasında yerlilerin bankalardaki döviz hesaplarından 9 milyar dolarlık çıkış yaşandığı belirtiliyor.DOLAR MI, FAİZ Mİ DAHA FAZLA KAZANDIRIR?

Bugün uygulanan faiz oranları üzerinden TL mevduat yerine dolar almayı tercih eden yatırımcının bugünkü dolar kuru üzerinden  yani 8.20 seviyesinden dolar alması durumunda 12 ay sonunda doğru bir yatırım yapmış olduğunun değerlendirilmesi için dolar kurunun 9.30 TL  -9.80 TL seviyesinin üzerini görmesi gerekiyro.

Dolar - TL tercihinde kıyaslama yapılan başa baş noktası için ise 3 aylık süre sonunda 8.58 lira seviyesi, 6 ay sonunda ise 8.85 lira seviyesinin görülmesi gerekiyor. Yani dolar kurunun belirtilen bu vadeler sonunda hesaplanan seviyelerin üzerinde olacağını düşünen kişilerin dolar alabileceği belirtiliyor.

Ancak dolar kurunun belirtilen bu vadenin sonunda telaffuz edilen rakamın altında olabileceğini düşünen kişilerin ise paralarını vadeli TL mevduat hesaba yatırmaları daha cazip bir seçenek olarak öne çıkıyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yayımlanan son beklenti anketi raporunda 12 ay sonrası dolar kuru tahmini beklentisi 7.94 lira seviyesinden 8.20 lira seviyesine yükseltilmişti.

BANKALARIN 32 GÜNLÜK VADELİ MEVDUAT HESABI FAİZ ORANLARI LİSTESİ İLE 100 BİN LİRANIN 32 GÜNLÜK FAİZ GETİRİSİ HESAPLAMA TABLOSU (3 NİSAN 2021 GÜNCEL VADELİ FAİZLERİ)En yüksek faiz veren banka + yüzde 1 faiz veren Alternatif Bank Vov + Hesap oldu. Bu hesap ile yüzde 20 mevduat faizi verilirken 100 bin lirasını 32 gün boyunca vadeli mevduat hesabında tutan kişilerin aylık faiz getirisi kazancı bin 753 liraya yükseldi. Bankaların vadeli mevduat hesabı faiz oranları 2021 yılının rekorunu kırarken Merkez Bankası tarafından politika faiz oranının yüzde 19 seviyesine çekilmesi de bu yükselişte büyük pay sahibi oldu.
Yorumlar (0)