Rakamlar Değişti! 100 Bin Liranın 32 Günlük Vadeli Mevduat Faizi Mi, Repo Getirisi Mi Daha Yüksek?

Bankaların faiz oranları giderek yükselmeye devam ederken parasını bankada tutanlar için rakamlar değişti. 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranları yükseldi. Yaşanan yükseliş sonrası 100.000 liranın faiz getirisi ne oldu, 100 bin lira ne kadar faiz getirir, repo getirisi ne kadar?

Rakamlar Değişti! 100 Bin Liranın 32 Günlük Vadeli Mevduat Faizi Mi, Repo Getirisi Mi Daha Yüksek?
Enflasyon rakamları, dolar kuru ve altın fiyatlarında yaşanan yükseliş sonrasında Merkez Bankası parasal sıkılaşma politikasına geçiş yapmıştı. Enflasyon artışını söndürmek için açılan faiz musluğu ile beraber  bankaların vadeli mevduat hesabı faiz oranlarında yükseliş yaşanmıştı.

Yaşanan yükseliş sonrasında parası bankada olanlar için karar vermekte zorlaştı. Peki, bankada parası olanlar ne yapmalı, en yüksek faiz hangi bankada, repo mu vadeli mevduat mı daha fazla getiri sağlar?

32 GÜNLÜK VADELİ MEVDUAT HESABI FAİZ ORANI İLE 100 BİN LİRANIN BİR AYLIK FAİZ GETİRİSİ NE KADAR?

Vadeli mevduat hesabı açmak isteyen kişiler için Halk Bakası tarafından uygulanan vadeli mevduat hesabı faiz oranı yüzde 18 olarak güncellendi. Yapılan güncelleme sonrasında 100 bin liranın 32 günlük faiz getirisi vergi kesintileri sonrasında bin 499,18 lira olarak gerçekleşecek. Yani 100 bin lirasını 32 gün boyunca Halkbank tarafından açılan vadeli mevduat hesabında tutan kişilerin faiz getirisi bin 500 TL seviyesine ulaştı.REPO HESABI AÇANLARIN 32 GÜNLÜK KAZANCI KAÇ TL?

Parasını repo hesabı ile değerlendirmek isteyen kişiler için ise Halkbank tarafından uygulanan oran yüzde 11.05 olarak duyuruldu. Açıklanan bu oran üzerinden 100 bin liranın 32 günlük repo getirisi 968,77 lira olarak gerçekleşti.Türk Lirası hesapların miktarını arttırmak ve döviz mevduatında çözülme yaşanmasını sağlamak adına vadeli hesaplara getirilen stopaj avantajı ile bugün itibari ile en yüksek getiriyi vadeli mevduat hesabı sağlıyor.

Şu anda geçerli olan en yüksek vadeli mevduat hesabı faiz oranı yüzde 19 olarak uygulanırken otomatik ödeme talimatı, kredi kartı gibi ek ürünleri kullanan kişilere verilen +1 puanlık avantaj ile yüzde 20 faiz kazanma imkanı sunuluyor.
Yorumlar (0)