Ramazan 2021 Gıda Yardımı Yapan Kurumlar! Valilik, Kaymakamlık, SYDV, VGM, Belediyeler

2021 yılı Ramazan Ayında gıda yardımı almak isteyenlerin başvuru yapabileceği kurumları ve kurumların sağladıkları gıda yardımlarının detaylarını araştırdık. İşte 2021 gıda yardımı veren kurumlar ve başvuru şartları.

Ramazan 2021 Gıda Yardımı Yapan Kurumlar! Valilik, Kaymakamlık, SYDV, VGM, Belediyeler
2021 yılı ramazan ayının girmesine çok kısa bir süre kaldı. Ramazan ayında salgın kapsamında tam kapanma yada tama kapatma uygulanması bekleniyor. Pandemi sürecinin etkileri ve diğer ekonomik gelişmeler nedeniyle bazı vatandaşlar ekonomik olarak zor durumda kaldı. İhtiyaç sahibi olan bu vatandaşlara ise devlet kurumları farklı destek paketleri ile yardım sağlıyorlar.

DEVLET KURUMLARINDAN GIDA, ERZAK YARDIMI

Devlet kurumlarının sağladığı desteklerin, yardımların başında erzak ve kuru gıda yardımları geliyor. Bu destekler tek bir kurum üzerinden sağlanmayıp vatandaşların başvuruda bulunabileceği kurumlar bulunuyor. Devletten erzak yardımı almak isteyenler için başvuru yapılabilecek kurumların listesini derledik.

Belediyelerin Erzak Yardımı

İl belediye başkanlıkları ile ilçe belediye başkanlıkları vatandaşlara gıda yardımı sağlayan kurumların başında geliyor. Belediye yardım ve destek programları kapsamında sağlanan gıda yardımlarında vatandaşlara düzenlik gıda desteği sağlanır. Belediyelerin gıda yardımı programlarından yararlanmak için ise genel olarak ihtiyaç sahibi olunması ve başvuru yapılması gerekiyor.

VGM  Gıda Yardımı

Gıda yardımı sağlayan kurumlardan bir tanesi de Vakıflar Genel Müdürlüğü. Kısaca VGM olarak adlandırılan kurum özel şartların sağlanması durumunda düzenli gıda yardımı sağlıyor. Resmi sitesinden başvuru şartlarını açıklayan VGM, gıda yardımına başvuru yapacak olanların "Sosyal güvencesi bulunmayan veya geliri net asgari ücret miktarından fazla olmayanlar. 7/1976 tarihli ve 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun gereğince aylık alanlar." olmasını talep ediyor.

SYDV Gıda Yardımı

Kaymakamlıkların gıda yardımları genellikle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden sağlanır. SYDV'ler vatandaşların gelir testi sonunda ihtiyaç sahibi olduğunun tespit edilmesi durumunda düzenli gıda yardımı sağlarlar. Aileler ramazan öncesi veya başında başvuru yaparak gıda yardımlarından faydalanabilirler.
Yorumlar (0)