Ramazan Ayında 1000 TL Destek Var Mı? Pandemi Yardımı 2021'de Tekrar mı Ödenecek?

1000 TL pandemi yardımları yeniden araştırılmaya başlandı. Özellikle yeni kapanma sürecinin başlayacak olması ve Ramazan Ayında sokağa çıkma yasakları olacak olması yeni destek ödemeleri yapılıp yapılmayacağının merak edilmesine neden oldu.

Ramazan Ayında 1000 TL Destek Var Mı? Pandemi Yardımı 2021'de Tekrar mı Ödenecek?
Bilindiği üzere devlet pandemi sürecinde ihtiyaç sahibi olan ailelere çeşitli destek ödemeleri yaptı. Bunun yanında işveren ve çalışanlara özel sağlanan destekler ve işinden olanlar için ayrı ödemeler sağlandı. Bu desteklerin bir bölümü devam ederken bir bölümü halen alınabilir seviyede.

Ramazan ayı için merak edilen destekler ise 1000 TL ödemeleri. Çok sayıda vatandaş 2021 yılı ramazan ayında 1000 TL ödemelerinin tekrar ödenip ödenmeyeceğini araştırmaya başladı. Emlak365.com olarak bizlerde bu süreçte sağlanacak desteklere dair listeyi aktarıyoruz.

2021 YILINDA 1000 TL DESTEK

2021 yılında 1000 TL destek ödemeleri sadece alamayanlar için devam ediyor. 2020 yılında başlayan ve 1. faz, 2. faz ve 3. faz olarak ödenen 1000 TL destek ödemelerinden hiç almayanlar Aile Bakanlığı'ndan 2021 yılında bu yardım parasını alabilirler.

Bakanlığı destek ödemeleri için uyguladığı başvuru şartlarını sağlayanlara yapılacak ödemeler için ise form doldurulması gerekiyor.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı - Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü birimleri aracılığıyla ödenen 1000 TL pandemi yardımları için ilk koşul aile hane gelir düzeyi. Eğer kişinin yaşadığı ailesinin aylık gelir düzeyi yüksek seviyede ise Aile Bakanlığı 1000 TL ödemeler için onay vermiyor. Bakanlık burada başvuru yapacak kişinin sosyal güvence durumuna ve aylık gelirine bakıyor.

Bu koşulun dışında 1000 TL pandemi yardımı ödemeleri; kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara, memur olanlara, kamu işçisi olanlara, Türkiye İş Kurumu'ndan işsizlik maaşı alanlara, kısa çalışma ödeneği yada nakdi ücret desteği alanlara ödenmez. Bu koşulların dışında kalan aylık geliri düşük, ihtiyaç sahibi olanlara yardım parası onayı çıkar.

1000 TL TEKRAR 2. KEZ ÖDENECEK Mİ?

2020 yılında yada 2021 yılının ilk çeyreğinde pandemi yardımları kapsamıdna 1000 TL ödeme alanlara ikinci defa ödeme yapılmayacak. Aile Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada bu ödemelerin bir defaya mahsus ödendiği ve ödemelerden faydalananların ikinci defa yardım alamayacakları bildirildi. Ancak bakanlık önümüzdeki günlerde karar değiştirirse ödemeler yeniden yapılabilir. Bu durumda emlak365.com olarak anında siz okuyucularımızı bilgilendireceğiz.

HALEN ALAMAYANLAR İÇİN BAŞVURU İŞLEMLERİ

Halen 1000 TL destek ödemesi almayanlar başvurularını e-Devlet'ten yapacaklar. E-devlet sistemine giriş yapacak vatandaşlar burada Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı - Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü taarfından sağlanan hizmetlere ulaşacaklar. Ardından sosyal yardımlar kapsamında pandemi desteği için form doldurarak başvurularını tamamlayacaklar.
Yorumlar (0)