Ramazan Bayramı Mesai Ücreti 2021! Asgari Ücretlinin Bayramda Çalışma Mesaisi Ücreti Hesaplama

Tam kapanma nedeni ile bu sene pek çok işyeri kapalı olsa da yine de muafiyet hakkı ile bazı işçiler bayram mesaisi almaya hak kazanacak. Bayramda çalışanlara müjde! Çifte mesai ile çalışanlar fazla mesai alacaklar. Peki, Ramazan Bayramı tatili kaç gün, bayram tatili mesai ücreti ne kadar, çalışma ücreti kaç lira?

Ramazan Bayramı Mesai Ücreti 2021! Asgari Ücretlinin Bayramda Çalışma Mesaisi Ücreti Hesaplama

Bu sene koronavirüs salgını nedeni ile alınan zorunlu kısıtlama kararları kapsamında çoğu işyeri kapalı olmasına rağmen İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge kapsamında bazı işyerlerine muafiyet hakkı tanınmıştı. Peki, bayramda çalışma ücreti kaç lira, mesai ücreti ne kadar?

ÇALIŞANLAR İÇİN BAYRAM TATİLİ KAÇ GÜN?

Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile devlet memurları için bayram tatili idari izin kararı ile beraber 9 gün olarak belirlendi.Özel sektör çalışanları ise Ramazan Bayramı tatili bugün öğleden sonra yani 12 Mayıs 2021 Çarşamba günü öğleden sonra yarım gün olmak üzere 13 Mayıs Perşembe, 14 Mayıs Cuma ve 15 Mayıs Cumartesi günü olmak üzere 3,5 günlük bayram tatili ilan edildi. 

3,5 gün olarak ilan edilen resmi tatil günlerinde çalışacak olan kişilere işverenler tarafından bayram mesaisi ödenecek. Resmi tatil olması nedeni ile işçiler çalışmamalarına rağmen mesai ücretlerini tam olarak alıyorlar. Ancak tatil olmasına rağmen çalışan kişilere işverenlere normal mesai ücretleri yanı sıra artı olarak mesai ücreti de ödeniyor. Yani çalışanlar bayramda çifte ödeme almış oluyorlar. 

BAYRAMDA MESAİ ÜCRETİ HESAPLAMA 2021! ASGARİ ÜCRETLİNİN BAYRAM MESAİSİ NE KADAR?

Bayramda çalışma yapan işçilere normal maaşına ek olarak bayram mesaisi ücreti eklenecek. 2021 yılında uygulanan asgari ücret rakamı 2 bin 850 lira olarak belirlenmişti. Buna göre;

Asgari Ücret Maaşı 2021 Ödemesi 2 Bin 825 TL 

Asgari Ücretlinin Günlük Maaşı= 2 Bin 850 TL / 30 Gün = 94.17 TL 

Bayram Mesaisi= 3.5 Gün X 94.17 TL = 329,58 TL 

Bayram Sonrası Mesai Ücreti İle Birlikte Alacağı Maaş = 3 Bin 154.58 TL                                                                                                                                                                                  

Yorumlar (0)