Ramazan Gelmeden Zam Geldi! Yüzde 50 Zammın Ardından Yeni Fiyat Listesi Belli Oldu

Gıda fiyatları yukarı yönlü hareket etmeye devam ederken özellikle de Ramazan ayı öncesi gelen yüksek zamlar tepkilere neden oldu. Bazı gıda ürünlerinin hal fiyatları yüzde 50'ye varan oranlarda zamlandı. En çok zamlanan gıda ürünleri göbek marul ve domates oldu. İşte zamlı fiyat listesi!

Ramazan Gelmeden Zam Geldi! Yüzde 50 Zammın Ardından Yeni Fiyat Listesi Belli Oldu
Ramazan ayı bugün kalkılacak ilk sahur ile başlarken vatandaşı da alışveriş telaşı sardı. Mutfak alışverişi yapmak isteyen vatandaş zam şoku ile sarsılırken 12 Mart - 9 Nisan 2021 tarihleri arasında bazı ürünlerde yüzde 50'ye varan zamların geldiği görüldü.

EN FAZLA YÜZDE 50 ARTIŞ YAŞANDI! 

Açıklanan rakamlara göre İstanbul'da Ramazan öncesi en fazla fiyat artışı yüzde 50 oranında zam gören beef domates ve göbek marul fiyatlarında yaşandı. Marketlerde yaşanan zam furyasına yaş meyve ve sebze halleri de katıldı. Ne yazık ki sebze ve meyve fiyatlarına en düşük yüzde 8,3 ve en yüksek yüzde 50 oranında zam geldi.

Gelen zamların ardından göbek salata 4 liradan 6 liraya, beef domates fiyatı ise 8 liradan tam 12 liraya yükseldi. Domates fiyatlarında en düşük fiyat 3 liradan 4 liraya yükselirken, köy biberi 10 liradan gördüğü zammın ardından 12 liraya ve dolmalık biber de 12 liradan 13 liraya yükseliş gösterdi.

NAR 14 LİRA OLDU! 

Ramazan ayının vazgeçilmez tatlıları arasında yer alan Güllaç'ın olmazsa olmazları arasında yer alan narın fiyatı 8 liradan 14 liraya yükseldi. Yerli muz ise 8 liradan 10 liraya çıktı. Kuru soğanın fiyatı düşen gıda fiyatları içerisinde yer aldı ve 30 kuruşluk değer kaybı ile 1,50 liradna satılmaya başlandı.

Konu hakkında açıklama yapan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar tarla ile market satış fiyatları arasındaki uçurumun her geçen gün büyüdüğünü belirterek 30 Mart - 7 Nisan tarihleri arasında en fazla fiyat artışının yüzde 26 oranı ile karnabahar fiyatlarına geldiğini dile getirmişti.
Yorumlar (0)