Resmen Açıklandı! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan KDV İndirimi Müjdesi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından KDV indirimi müjdesi hakkında açıklama yapılırken Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da KDV indirimine dair bilgilendirmede bulundu.

Resmen Açıklandı! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan KDV İndirimi Müjdesi!
Turizm sektörü oldukça zor günler geçirmeye devam ediyor. Özellikle Rus turistlerin Türkiye'ye Haziran ayına kadar gelmeyeceklerine dair alınan kararın şoku yaşanırken sektöre müjdeyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün yaptığı açıklamada turizm sektöründe uygulanan KDV indirimlerinin Haziran ayının sonuna kadar devam edeceğini belirtti.

TURİZM SEKTÖRÜ KDV İNDİRİMLERİ NELERDİR?

-İşyeri kiralama hizmetleri kapsamında sektörde yüzde 18 yerine yüzde 8 KDV uygulanmaktadır
-Konaklama hizmetleri kapsamında sektörde yüzde 8 yerine yüzde 1 KDV uygulanmaktadır
-Yeme ve içme hizmetleri kapsamında sektörde yüzde 8 yerine yüzde 1 KDV uygulanmaktadır
-Bakım ve onarım hizmetleri kapsamında sektörde yüzde 18 yerine yüzde 8 KDV uygulanmaktadır
-Yolcu taşımacılık hizmetleri kapsamında yüzde 18 yerine yüzde 8 KDV uygulanmaktadır
-Gayrimenkul kiraları kapsamında yüzde 10 stopaj oranı uygulanmaktadır
-Sinema biletlerinde yüzde 10 olarak uygulanan eğlence vergisi yüzde sıfır olarak alınmaktadır.

Turizm sektörü için bu KDV indirimlerinin tamamı 31 Mayıs 2021'de sona erecekti. Ancak bu süre Haziran sonuna kadar uzatıldı. 30 Haizran 2021'e kadar turizm sektörü KDV indirimi avantajlarından yararlanmaya devam edecekler.

BAKAN ERSOY AÇIKLAMA YAPTI

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy bugün sektör temsilcileri ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ziyaret etti. Turizm Haftası nedeniyle yapılan ziyaretin ardından bir açıklamada bulunan Kültür ve Turizm Bakanı mehmet Nuri Ersoy, “Turizm sektörü için oldukça önemli kararları duyurmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Mayıs sonunda bitecek olan tüm KDV indirimleri Haziran sonuna kadar ertelendi. Bu süreçte turizm sektörümüz KDV indirimlerinden yararlanmaya devam edecektir. Dünyada pandeminin getirdiği kriz ortamında ülkemizin turizm sektörünün ayakta kalabilmesi adına desteklerini her zaman ortaya koyan Sayın Cumhurbaşkanımıza minnettarız.” dedi.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNE DEVAM

Öte yandan Türkiye'de tüm sektörlerde kısa çalışma ödeneği uygulamasına Haziran sonuna kadar da devam edileceği kararına varıldı.
Yorumlar (0)