Resmi Gazete Atama Kararı İle Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Görevden Alındı! Yeni Başkan Yardımcısı Semih Tümen Kimdir?

25 Mayıs 2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı Atamam Kararnamesi yayımlandı. Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararına göre Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı makamında görevden alma ve atama gerçekleşti. 

Resmi Gazete Atama Kararı İle Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Görevden Alındı! Yeni Başkan Yardımcısı Semih Tümen Kimdir?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yönetimine yeni bir görevlendirme yapılı. Naci Ağbal'ın kısa bir süre görev alıp ve sürpriz bir şekilde görevden alındığı Merkez Bankası'nda yönetim kademesine yine müdahalede bulunuldu. Merkez Bankası yönetiminin yeniden şekillendirildiği yorumlarına neden olan Cumhurbaşkanlığı Atama Kararı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. 

MERKEZ BANKASI BAŞKAN YARDIMCISI DEĞİŞTİ

Bugün yayımlanan atama kararına göre Merkez Bankası Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Oğuzhan Özbaş görevden alındı. Bu görevden alma neticesinde boşalan Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı makamına Prof. Dr. Semih Tümen atandı. Yapılan atamam işlemi bugün itibariyle yürürlüğe girdi. Merkez Bankası Başkan Yardımcısı değişiminin piyasalar tarafından nasıl yorumlanacağı ise merakı konusu olmaya devam ediyor. 

SEMİH TÜMEN KİMDİR?

2000 yılında ODTÜ İktisat Bölüm'nden mezun olarak lisans eğitimini tamamlamıştır. 2006 yılında ise London School of Economics'te Ekonometri ve Matematiksel İktisat alanında yüksek lisans yapmıştır. Akademik kariyerine devam eden Semih Tümen 2012 yılında da University of Chicago'da İktisat alanındaki doktorasını tamamlayıp akademik unvanını yükseltmiştir. Ardından Türkiye'ye dönen Semih Tümen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nda Yapısal Ekonomik Araştırmalar Genel Müdürü, Araştırma ve Para Politikaları Genel Müdür Yardımcısı, Ekonomist ve farklı unvanlarda görev yapmıştır. 

Merkez Bankası'nda görev yaptığı sırada akademik çalışmalarını da bırakmayan Semih Tümen OSTÜ, Bilkent Üniversitesi ve TOBB-ETÜ'de yarı zamanlı olarak öğretim üyeliği pozisyonunda da çalışmıştır. Bu sırada Mikroekonometri, İş gücü İktisatı, Eğitim İktisatı ve Kalkınma İktisatı alanlarında lisans ve yüksek lisans düzeyinde dersler vermiştir. 

Semih Tümen 2016 ile 2018 yılları arasında Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme Ve Değerlendirme Komitesi Genel Koordinatörlüğü ile Dünya Ekonomik Forumu'nda Başkan Yardımcılığını temsilen Kıdemli Danışman olarak görev almıştır. 2018 yılından sonra ise tüm zamanını akademik çalışmalara ayıran Semih Tümen TED Üniversitesi İktisat Bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. 

Yorumlar (0)