Resmi Gazete İle Görevden Almalar Sonrasında Altın Fiyatları ve Dolar Kurunda Sert Yükseliş!

20 Mart 2021 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan kararlar gündeme bomba gibi düştü. Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın yerine Şahap Kavcıoğlu'nun atanması ve Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesinden çekilmesi büyük yankı uyandırdı. Peki, dolar kuru ve altın fiyatları bu kararlardan nasıl etkilendi, dolar kuru ne olur, altın fiyatları yükselir mi, düşer mi?

Resmi Gazete İle Görevden Almalar Sonrasında Altın Fiyatları ve Dolar Kurunda Sert Yükseliş!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan 20 Mart 2021 tarihli Atama Kararnamesi ile Resmi Gazete'de yayımlanan yeni kararlar hem gündemi hem de finans sektörünü sarstı. Özellikle de Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın görevden alınarak yerine Şahap Kavcıoğlu'nun atanması sonrası gözler dolar kuru ve altın fiyatlarına çevrildi.

MERKEZ BANKASI BAŞKANI DEĞİŞİMİ DOLAR KURU VE ALTIN FİYATLARINI NASIL ETKİLEYECEK?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal tarafından başkanlık edilen Perşembe günkü son Para Politikaları Toplantısı ile 200 baz puanlık faiz artırımı kararı verilmişti. Bu karar sonrasında dolar kurunda sert bir geri çekilme yaşanırken dolar kuru dün gece yarısı anlık olarak 7.20 lira seviyesini test ederek hızlı bir geri çekilme yaşamıştı.

Bu sabah ise Resmi Gazete'de yayımlanan yeni atama kararnamesi ile Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın görevden alınması, yerine ise Şahap Kavcıoğlu'nun atanması ile adeta finans piyasalarında büyük bir deprem yaşandı. Yapılan görev değişimi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yüksek faize müdahalesi olarak kabul edilirken yeni adanan Kavcıoğlu'nun da yüksek faize karşı bir isim olması gibi nedenlerle dolar kurunda kısmi  dalgalanma ile kur da yükseliş yaşandı.Dün dolar kuru 7.22 lira seviyesine kadar çekilirken bugün gelen atama kararı sonrasında 7.43 lira seviyesine kadar yükseldi. Bugün piyasaların kapalı olması nedeni ile yaşanan yükselişin sınırlı kaldığı belirtilirken Pazartesi günü piyasaların açılması ile dolar kurunda ki yönün de netlik kazanacağı belirtiliyor. Ancak ekonomistler tarafından yapılan ilk değerlendirmede Merkez Bankası başkanının görevden alınmasının ve faiz indirimi beklentisinin oluşmasının dolar kurunda yükseliş etkisi yaratabileceği belirtildi.

ALTIN FİYATLARI BUGÜN NE KADAR, KAÇ TL OLDU?

Uluslararası piyasada ise ons altının fiyatı hızlı bir çıkış ile 1.745 dolar seviyesine kadar yükseldi. Pazartesi günü piyasaların açılması ile beraber ons altındaki fiyat yükselişinin devam etmesine eşlik edecek olası bir dolar kurundaki yukarı yönlü hareketin gram altın ve çeyrek altın fiyatı için de ivme etkisi yaratması bekleniyor. Gram altının şu anki fiyatı 404,57 lira olarak işlem görürken çeyrek altının fiyatı ise 684 lira satış fiyatı üzerinden işlem görüyor.
Yorumlar (0)