Resmi Gazete İle Yayımlandı: İkinci El Araç Piyasası İçin Suni Fiyat Artışları Önlenecek, Yetki Belgesi Zorunlu Olacak!

İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişik Yapılmasına Dair Yönetmelik, 15 Ağustos 2020 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Resmi Gazete İle Yayımlandı: İkinci El Araç Piyasası İçin Suni Fiyat Artışları Önlenecek, Yetki Belgesi Zorunlu Olacak!

İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişik Yapılmasına Dair Yönetmelik, 15 Ağustos 2020 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi. İkinci el taşıt ticareti yapanları yakından ilgilendiren yeni düzenleme ile yetki belgesi zorunluluğu resmen yürürlüğe girmiş oldu. Yapılan düzenleme ile araç fiyatlarına fahiş zam gelmesine neden olan suni fiyat artışı dalgalarının da önlenmesi amaçlanıyor. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından yapılan açıklamaların detayları haberimizde..

İkinci el araç piyasasını yakında ilgilendiren çok sayıda düzenlemeyi barındıran yönetmelik 15 Ağustos 2020 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi. TİCARET BAKANI PEKCAN AÇIKLADI: İKİNCİ EL ARAÇ PİYASASINDA SUNİ FİYAT ARTIŞLARINI ENGELLEYECEK YENİ YASA DEĞİŞİKLİĞİ RESMİ GAZETE İLE YAYIMLANDI! Bugünkü Resmi Gazete ile yayımlanan İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişik Yapılmasına Dair Yönetmelik hakkında açıklamalarda bulunan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan "Mevzuata uygun faaliyet gösteren işletmelerin haklarını korumak adına büyük önem taşıyan ve bu işletmelerce de talep edilen söz konusu düzenlemelerle, ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretinde haksız rekabetin ortadan kaldırılmasını, suni fiyat artışlarının ve kayıt dışılığın önlenmesini amaçlıyoruz” diyerek fahiş fiyat artışlarını da yeni yasa ile kontrol altına alacaklarını söyledi. Daha önce iki kez uzatılan geçiş süreci hakkında açıklamada bulunan Pekcan bu sefer bir uzatmaya gidilmeyeceğini belirterek sürecin belirtildiği şekilde 31 Ağustos 2020 tarihi itibari ile sona ereceğini söyledi. 

İKİNCİ EL ARAÇ SATIŞI İÇİN YETKİ BELGESİ ALMA ZORUNLULUĞU İÇİN SON TARİH 31 AĞUSTOS 2020!Bakan Pekcan normal vatandaşların araç satışları için herhangi bir düzenleme olmadığını belirterek vatandaşın kendi aracını satmak için internetten ilan vermeye devam edeceğini ancak. bu işi gelir elde etmek amacı ile ticari olarak yapan işletmelere artık yetki belgesi zorunluluğu getirildiğini belirterek “İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapan ve yetki belgesini bugüne kadar almayan işletmelerin 31 Ağustos 2020 tarihine kadar yetki belgesi almaları gerekmektedir" uyarısında bulundu. 

Yapılan yeni düzenlemeler ile ikinci el araç piyasası için çok önemli yeni düzenlemeler hayata geçirilmiş oldu. Getirilen yeni yasaklara uymayan kişi ve işletmelere Ticaret Bakanlığı ceza verebilecek. Vatandaşı yanıltıcı ilanlar verenler de şikayetler kapsamında para cezası alacak ya da yetki belgesi iptaline kadar daha ağır yaptırımlar uygulanabilecek. Emlak365.com


Yorumlar (0)