Resmi Gazete'de Sıfır ÖTV Kararı! 1 Mart'ta Başlıyor

Özel Tüketim Vergisi konusunda yeni bir karar yayımlandı.

Resmi Gazete'de Sıfır ÖTV Kararı! 1 Mart'ta Başlıyor
Özel Tüketim Vergisi konusunda yeni bir karar yayımlandı. Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren karar kapsamında bazı ürünlerin kullanımı ve üretimi aşamalarında ÖTV alınmayacak. Yeni ay başı ile başlayacak olan sıfır ÖTV kararının tüm ayrıntıları haberimizde.

SIFIR ÖTV UYGULANACAK ALANLAR

19 Şubat tarihli ve 31400 sayılı Resmi Gazete'de ÖTV düzenlemesine ilişkin yeni yönetmelik duyuruldu. Resmi Gazete'de yer alan "Rafineri ve Petrokimya Tesislerinde Üretilerek İmalatta Kullanılan ve İmalatta Kullanılmak Üzere Bu Tesislere Teslim Edilen Mallarda Özel Tüketim Vergisi Tutarlarının Belirlenmesine Dair Karar (Karar Sayısı: 3559)" kapsamında rafineri ve petrokimya alanlarına ÖTV düzenlemesi yapıldı.

Alınan Karara Göre; 

Rafineri ve petrokimya tesislerinde üretilen akaryakıtın, üretildiği tesislerde ÖTV'ye tabi olmayan malların imalinde kullanımı ve rafineriler ile petrokimya tesisleri arasındaki tesliminde Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) tutarı sıfıra düşürüldü.

Söz konusu kararın usul ve esasları ise Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülecek. Resmi Gazete'de yer alan kararda ise şu ifadeler kullanıldı.Karar Metni

Cumhurbaşkanlığı Kararında yer alan ÖTV düzenlemesinde "Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca verilen "rafinerici lisansı" kapsamında üretim faaliyetlerinde bulunan rafinerilerde veya "işleme lisansı" kapsamında üretim faaliyetlerinde bulunan petrokimya tesislerinde üretilen, Özel Tüketim Vergisi Kanunu'na ekli "(I) sayılı liste"deki malların (akaryakıt ve yakıtlar), üretildiği tesislerde ÖTV'ye tabi olmayan malların imalinde kullanımı ile rafinerilerden petrokimya tesislerine, petrokimya tesislerinden rafinerilere, petrokimya tesislerinden diğer petrokimya tesislerine ve rafinerilerden diğer rafinerilere imalatta kullanılmak üzere tesliminde ÖTV tutarı sıfıra indirilmişti." ifadeleri yer aldı.

1 MART TARİHİNDE UYGULAMAYA GİRECEK

Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan rafineri ve petrokimya tesisleri arasında, petrokimya tesisleri arasında ve rafineriler arasında imalatta kullanılmak üzere tesliminde uygulanacak sıfır ÖTV kararı 1 Mart 2021 tarihi itibariyle uygulamaya girecek.
Yorumlar (0)