Resmi Gazete'de Yayımlandı: Merkez Bankası 2021 Yılına Rekor Faiz Artışı Kararı İle Girdi, Temerrüt Faizi Yükseldi!

2 Ocak 2021 tarihli Resmi Gazete ile Merkez Bankası tarafından 2021 yılının ilk faiz kararı açıklanmış oldu.

Resmi Gazete'de Yayımlandı: Merkez Bankası 2021 Yılına Rekor Faiz Artışı Kararı İle Girdi, Temerrüt Faizi Yükseldi!

2 Ocak 2021 tarihli Resmi Gazete ile Merkez Bankası tarafından 2021 yılının ilk faiz kararı açıklanmış oldu. Merkez Bankası temerrüt faiz oranı için değişikliğe gitti. Mal ve Hizmet Tedarikinde Geç Ödemelerde Uygulanacak Temerrüt Faiz Oranı ve Alacağın Tahsili Masrafları İçin Talep Edilebilecek Asgari Giderim Tutarı Hakkında Tebliğ hakkındaki detaylar haberimizde...

Emlak365.com / Mal ve Hizmet Tedarikinde Geç Ödemelerde Uygulanacak Temerrüt Faiz Oranı ve Alacağın Tahsili Masrafları İçin Talep Edilebilecek Asgari Giderim Tutarı Hakkında Tebliğ, 2 Ocak 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni yönetmelik kapsamında Merkez Bankası tarafından uygulanan temerrüt faizi için değişikliğe gidildi. MERKEZ BANKASI TEMERRÜT FAİZİ İÇİN TEBLİĞ YAYIMLANDI! 2021 YILI MERKEZ BANKASI TEMERRÜT FAİZ ORANLARI YÜZDE KAÇ OLDU?Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından 2 Ocak 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan yeni tebliğ kapsamında uygulanan temerrüt faizi için değişikliğe gidildi. Yayımlanan tebliğ kapsamında mal ve hizmet tedariklerinde alacaklıya yapılan geç ödemelere ilişkin temerrüt faiz oranı yükseltildi. 1 Ocak 2021 tarihi itibari ile geçerli olan yeni faiz oranı duyuruldu. Hatırlanacağı üzere 2020 yılında yayımlanan yönetmelik kapsamırnda temettü faizi yüzde 15 olarak uygulanırken alacağın tahsili masrafları için talep edilebilecek asgari giderim tutarı ise 260 TL olarak belirlenmişti. 

2 Ocak 2021 tarihinde yayımlanan yeni yönetmelik kapsamında ise Merkez Bankası temerrüf faiz oranları yeniden belirlendi. Açıklanan karar aynı zamanda 2021 yılının ilk kararı olması yönünden de büyük önem taşıyor. 

Yayımlanan karar ile mal ve hizmet tedarikinde alacaklıya yapılan geç ödemelere ilişkin temerrüt faiz oranlarının sözleşmede öngörülmediği veya ilgili hükümlerin geçersiz olduğu hallerde uygulanacak faiz oranı yıllık yüzde 18,25 olarak belirlenirken alacağın tahsili masrafları için talep edilecek asgari giderim tutarı 385 liraya yükseltildi. 

Yorumlar (0)