Resmi Talep Geldi: Dolar Kurunda Yaşanan Düşüş Sonrası Elektrik Fiyatlarına ve Doğalgaza İndirim Gelecek Mi?

Döviz kurunda yaşanan en ufak bir yükselişte başlayan zam yağmuru sonrasında adeta çakılan dolar kuru sonrasında en ufak bir indirim yapılmaması toplumda büyük  tepkilerin oluşmasına neden oldu.

Resmi Talep Geldi: Dolar Kurunda Yaşanan Düşüş Sonrası Elektrik Fiyatlarına ve Doğalgaza İndirim Gelecek Mi?
Döviz kurunda yaşanan en ufak bir yükselişte başlayan zam yağmuru sonrasında adeta çakılan dolar kuru sonrasında en ufak bir indirim yapılmaması toplumda büyük  tepkilerin oluşmasına neden oldu. Zam söz konusu olduğu anda başlayan zamlar indirim için aynı hızla gerçekleşmedi.

TESK BAŞKANI BENDEVİ PALANDÖKEN'DEN RESMİ TALEP GELDİ: DÖVİZ KURLARINDAKİ DÜŞÜŞ, ENERJİ FATURALARINA YANSITILSIN! 

Pandemi döneminde uzaktan eğitim ve evden çalışma sistemine geçiş yapılması ile beraber vatandaşın evde geçirdiği süre arttı. Yaşanan artış ne yazık ki evlerde hem doğalgaz hem de elektrik faturası rakamlarında rekor yükselişlere neden oldu. Yılbaşında hem doğalgaz hem de elektrik fiyatlarına yapılan zamlar ile vatandaşın fatura yükü de ağırlaşmış ve faturalar daha da katlanmıştı. Süreçte yılbaşından bu yana dolar kurunda yaşanan düşüşün hızlanması ve doların 7 liranın altına çekilmesi ile beraber indirim beklentisi oluştu.

Konu hakkında açıklama yapan TESK Başkanı Bendevi Palandöken hem esnafın ve hem de evde kalmak zorunda olan vatandaşın yüklü miktarda gelen faturalar altında ezildiğini belirterek "Yaklaşık bir yıldır süren pandemi koşullarında ve dondurucu soğukların ülke genelinde etkili olduğu bu günlerde, vatandaşın ve esnafın yükünü bir nebze de olsa hafifletmek için elektrik ve doğal gaza kayda değer bir kış indirimi yapılmalı" diyerek resmi talepte bulundu.

PANDEMİ BİTENE KADAR ESNAFIN ELEKTRİK, DOĞALGAZ FATURASI BORCU ERTELENMELİ, FATURALARDAKİ VERGİLER KALDIRILMALI! 

Palandöken hem esnafın hem de vatandaşın büyük bir geçim sıkıntısı yaşadığını belirterek pandemi bitene ve hayat normale dönene kadar esnafın elektrik, faturası borçları için erteleme imkanı sunulmasını talep etti. Esnafın bu dönem sırtında yer alan vergi yükünün de hafifletilmesi gerektiğini belirten Palandöken koronavirüs vaka sayısı sıfırlanana kadar elektrik ve doğalgaz faturaları üzerinden tahsil edilen vergi ve fon kesintilerinin de kaldırılması gerektiğini dile getirdi.

Süreçte özellikle de düşük aylık maaş ile ücretsiz izne çıkarılan çalışanlar ile esnaf ve sanatkarlara yönelik fatura desteği verilmesi talep edilmiş, yoğun talep üzerine 2020 yıl sonunda esnafa ciro kaybı ödemesi ve kira desteği parası ödemesi yapılmaya başlanmış, ancak ödenen rakamlar da beklentileri karşılamaktan oldukça uzak kalmıştı.
Yorumlar (0)