Ripple Tetragon Davası İle İlk Yasal Zaferini Kazandı

Geçtiğimiz aylarda XRP’nin menkul kıymet olduğu ve Ripple şirketinin 1.3 milyon dolarlık kaçak menkul kıymet satışı yaptığı gerekçesi ile SEC, şirkete dava açmıştı.

Ripple Tetragon Davası İle İlk Yasal Zaferini Kazandı
Geçtiğimiz aylarda XRP’nin menkul kıymet olduğu ve Ripple şirketinin 1.3 milyon dolarlık kaçak menkul kıymet satışı yaptığı gerekçesi ile SEC, şirkete dava açmıştı. SEC’nin ardından şirketin 200 milyon dolarlık C serisini finansman eden en büyük hissedarı Tetragon da Ripple’a dava açmıştı. Ripple ile aralarındaki yatırım sözleşmesine bağlı olarak, şirketin kendisine sattığı hisseleri geri almasını talep eden Tetragon şirketinin davası görüldü. Mahkeme şirketin talebini reddetti.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Ripple şirketinin üretici olduğu XRP’nin menkul kıymet olmamasına yönelik dava açmasının ardından  şirketin en büyük hissedarı konumunda olan Tetragon’da iki şirket arasında imzalanan yatırım sözleşmesine dayalı olarak Ripple’a dava açmıştı. Ripple ve Tetragon şirketleri arasında imzalanan yatırım sözleşmesinden ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından XRP’nin menkul kıymet olarak ilan edilmesi durumunda Ripple’ın  hisselerini geri alacağına dair bir madde yer alıyor. Bu maddenin sağladığı yasal haktan faydalanmak üzere şirketin hisselerini iade etmek isteyen Tetragon, açtığı davadan beklediği sonucu alamadı.

Mahkeme Tetragon’un Talebini Reddetti

Tetragon şirketinin açtığı dava üzerine savunma yapan Ripple, SEC’nin şirkete açtığı davanın henüz belirsizliğini koruduğunu belirtti. XRP’nin menkul kıymet olduğunu konusunda henüz net bir sonuç olmadığını açıklayan Ripple, Tetragon şirketinin iddialarının geçersiz olduğunu iddia etti. Bunu savunmaya başlı olarak mahkeme Tetragon’ın hisseleri iade etme talebini reddetti. Ripple şirketi aylardır gündemde olan yasal süreçte ilk zaferini elde etmiş oldu.

Ripple Şirketinden Dava Açıklaması Geldi, SEC İddialarını Kanıtlayamaz

Mahkemenin Ripple şirketinin en büyük hissedarı olan Tetragon’un dava talebini reddetmesi üzerine Ripple şirketinden konu ile ilgili açıklama geldi. Şirket yaptığı açıklama ile SEC’nin XRP hakkında ortaya attığı iddialarını kanıtlamayacağını belirterek, XRP’nin menkul kıymet olmadığını yineledi. Ripple SEC davasının da reddini talep etmişti.
Yorumlar (0)