Ripple'dan SEC'e Yanıt Geldi: SEC Dijital Para Ayrımı Yapıyor

XRP’nin üretici şirketi Ripple ve SEC arasındaki dava gerilimi tırmanmaya devam ediyor.

Ripple'dan SEC'e Yanıt Geldi: SEC Dijital Para Ayrımı Yapıyor
XRP’nin üretici şirketi Ripple ve SEC arasındaki dava gerilimi tırmanmaya devam ediyor. 2020 yılının aralık ayında XRP’nin dijital para birimi değil, menkul kıymet olduğunu iddia ederek Ripple şirketine dava açan SEC, şirket ile ilgili sunduğu mahkeme dilekçesindeki şikayetlerinde değişikliğe gitti. SEC’nin Ripple hakkında şikayetlerini güncellemesi üzerine şirketten de yeni yanıt geldi. Ripple SEC’nin kripto paralar arasında ayrım yaptığını ve XRP’ya karşı aldığı tavrın ABD ekonomisine zarar verdiğini belirtti.

Ripple, Ethereum ve Bitcoin Üzerinden SEC’i Eleştiriyor

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, yaptığı değerlendirmeler ile Bitcoin ve Ethereum’un menkul kıymet değil global kripto para birimi olduklarını XRP’nin ise menkul kıymet olduğunu iddia etmişti. SEC’nin şikayetlerini güncellemesi ile cevap hakkı doğan Ripple, SEC’nin kripto paralarla ilgili ayrım yaptığını, hangi kripto paranın kazanan hangisinin mağlup olacağına karar vermeye çalıştığını belirtti.

XRP’nin global bir para birimi olduğunu, menkul kıymet olmadığını iddia eden Ripple, açıklamasında SEC’nin kripto paralar ile ilgili politikasının ABD’ye zarar vereceğini de belirtti. Çin üzerinden örnek veren Ripple, Çin’in maden havuzlarını ve global ödeme pazarını kontrol etmeye çalıştığını belirterek, SEC’nin bu tavrı ile global piyasada rekabet gücünü kaybedeceğini iddia etti.

Şirket Yatırım Sözleşmesi Olmadığını Örneklerle Açıkladı

SEC’nin Ripple’a dava açmasının en önemli nedenlerinden biri şirketin hesaplarında ve havuzlarında milyarlarca XRP bulunması olarak gösteriliyor. Bununla beraber yatırım sözleşmesi olmadığını iddia eden Ripple savunmasında Çinli madencilerin ellerindeki Bitcoin’leri, Exxon’un yüklü miktardaki petrol rezervi gibi örnekleri sunarak, Ripple’ın da XRP sahibi olmasınıni XRP’yi menkul kıymet yapmayacağını belirtti.

XRP Fiyatı Güne Yükselişle Başladı

SEC ve Ripple dava sürecinden olumsuz etkilenen ve büyük değer kaybı yaşayan XRP ise bugün güne yüzde 3 oranında yükseliş ile başladı. XRP 0.45 doların üzerinde işlem görüyor.
Yorumlar (0)