Robabank Kur Stratejistinden Çok Kritik Dolar Kuru Raporu: 2021 Yılında 1 Dolar Kaç TL Olacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ekonomi yönetiminde yapılan değişiklikler ve ardından gelen reforma açıklamaları ile Türk Lirası büyük bir hızla değer kazanmıştı.

Robabank Kur Stratejistinden Çok Kritik Dolar Kuru Raporu: 2021 Yılında 1 Dolar Kaç TL Olacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ekonomi yönetiminde yapılan değişiklikler ve ardından gelen reforma açıklamaları ile Türk Lirası büyük bir hızla değer kazanmıştı. Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal tarafından yapılan 475 baz puan faiz artışı, ardından Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın piyasaya vermiş olduğu mesajlar ile TL için olumlu hava daha da güçlendi. Uluslararası piyasalarda yaşanan veri akışının da gelişen ülkelerin para birimlerini desteklemesi ile dolar kurunda düşüş hızlanmıştı. Peki, dolar ne olur, dolar 2021 yılında kaç TL olur, dolar düşecek mi, dolar düşmeye devam eder mi?

İlk olarak Resmi Gazete'de yayımlanan sürpriz bir kararla Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevinden alınması ve yerine Naci Ağbal'ın atanması kararı piyasalar tarafından olumlu fiyatlanmıştı. Bir gün sonra ise Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın Pazar günü sosyal medya hesabından sağlık sorunlarını neden göstererek istifa etmesi, istifanın Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edilmesi ve yerine Lütfi Elvan'ın atanması ile Türk Lirası büyük bir hızla değer kazanmıştı. 1 DOLAR 7 TL ALTINI GÖREBİLİR ANALİZİ GELDİ! Yaşanan gelişmelerin ardından rekor üzerine rekor kıran ve 8.50 TL bandını aşan dolar kuru büyük bir hızla geri çekilmişti. Merkez Bankası Başkanı olarak atanan Naci Ağbal'ın ilk toplantıda 475 baz puan faiz artışı yapması ve karmaşa yaşanmasına neden olan tüm uygulamaları bir bir sonlandırması ile piyasada güven  duygusu artmış ve dolar kurunda düşüş desteklenmişti. Konu hakkında rapor yayımlayan Rabobank Gelişen Piyasalar Kur Stratejisti Piotr Matys, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından alınan kararı değerlendirerek “Merkez Bankası bu toplantıyı piyasaları olumlu bir şekilde etkilemek için kullandı. “Piyasa beklentileri gerçekleşecek olursa TL dolar karşısında değer kazanarak 7.00 seviyesinin altına inebilir. TL’nin üzerindeki satış baskısı şu an için bitmiş gibi duruyor" diyerek dolar kurunda ki düşüşün hızlanarak devam etme eğilimi bulunduğunu ve kurun 7 liranın altını görebileceğini söyledi. 

2021 YILINDA 1 DOLAR KAÇ TL OLACAK?Rabobank Gelişen Piyasalar Kur Stratejisti Piotr Matys tarafından hazırlanan raporda 12 ay sonrası dolar kuru beklentisi rakamı olarak 7.50 TL rakamına yer verildi. Commerzbank Kıdemli Gelişen Piyasalar Ekonomisti Tatha Ghose tarafından yapılan değerlendirmede ise “Biz 2021’in ilk çeyreği boyunca 7.50 gibi bir seviye bekliyoruz ve TL’nin kademeli bir şekilde zayıflayarak 8.00 seviyesine geleceğini düşünüyoruz" diyerek benzer bir değerlendirmede bulundu. NOT: Haberde yer alan ifadeler yatırım bankalarının analistleri tarafından açıklanmış olan değerlendirmeler olup, Emlak 365 olarak dolar ve altın tavsiyesi verilmemiş, son dakika gelişmeleri paylaşılmıştır.Emlak365.com 


Yorumlar (0)