Rölanti Sertleşti, 2. El Araç Piyasası Alarm Verdi: Vatandaş Bekle Gör Dedi, Araç Fiyatları Düşüşe Geçti! 2021'de 2. El ve Sıfır Araba Fiyatları Düşmeye Devam Edecek Mi, Yeniden Yükselir Mi?

Araç piyasası pandemi döneminin etkisi ile oldukça sert tepkiler vermeye devam ediyor. 2020 yılının birinci çeyreğinde düşen talebin etkisi ile önce çakılan, ardından gelen yoğun talep ile uçuşa geçen araç fiyatları 2020 yılının sonuna doğru yeniden düşüşe geçti.

Rölanti Sertleşti, 2. El Araç Piyasası Alarm Verdi: Vatandaş Bekle Gör Dedi, Araç Fiyatları Düşüşe Geçti! 2021'de 2. El ve Sıfır Araba Fiyatları Düşmeye Devam Edecek Mi, Yeniden Yükselir Mi?
Araç piyasası pandemi döneminin etkisi ile oldukça sert tepkiler vermeye devam ediyor. 2020 yılının birinci çeyreğinde düşen talebin etkisi ile önce çakılan, ardından gelen yoğun talep ile uçuşa geçen araç fiyatları 2020 yılının sonuna doğru yeniden düşüşe geçti. Peki, araç fiyatları ne olur, 2021'de ikinci el araba fiyatları düşer mi, 2021 yılında araç piyasası ne olacak, fiyatlar ne zaman düşer?

Emlak365.com / Araç fiyatları tüm hızı ile dalgalanmaya devam ederken araç fiyatlarında 2020 yılının son günlerinde düşüş etkisi iyiden iyiye kendisini göstermeye başladı.

ARAÇ PİYASASI RÖLANTİYE GİRDİ, İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARINDA DÜŞÜŞ HIZLANDI! 

Konu hakkında açıklamada bulunan Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın ikinci el araç piyasasında yeni kısıtlama kararları ile beraber durgunluğun başladığını belirterek "Ayrıca, uzun zamandır elinde yüksek maliyetli ikinci el araç stoku bulunan esnaf veya satıcı, bu ekonomi ve pandemi koşullarında daha fazla stok maliyeti yüküne dayanamayıp elindeki ikinci el araçları hızlıca satmak için fiyatları düşürdü. İşte bütün bu sebeplerden dolayı ikinci el araç fiyatları, son 1 yıl içerisinde ilk defa düştü.

Yaptığımız piyasa analizlerinde ikinci eldeki bu fiyat düşüşlerinin ortalama yüzde 6 ila 12 arasında olduğunu gözlemledik. 0 kilometre araçlardaki yıl sonu kampanyalarının etkisiyle ikinci el araç fiyatlarındaki bu düşüşün Aralık ayı sonunda kadar kademeli olarak devam edeceğini öngörüyoruz” sözleri ile fiyatlarda düşüş eğiliminin sürmesini beklediklerini dile getirdi.ARAÇ FİYATLARI NEDEN DÜŞÜYOR, 2021'DE ARABA FİYATI NE OLUR, SIFIR VE İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARI NE OLUR?

Araba fiyatlarının düşmesinin nedenlerini de değinen Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın pandeminin de etkilerinin kendisini göstermeye devam ettiğini belirterek “Talebin düşmesindeki en önemli etkenlerden biri tüketicilerin elindeki dövizi bozdurmaktan vazgeçip ikinci el araç satın alma kararını ertelemesi. Diğer bir sebep olarak ise, pandemi kaynaklı psikolojik ve motivasyonel olarak böyle bir süreçte bir yatırım yapmama düşüncesini gösterebiliriz.

Bu çerçevede, dövizde ve pandemi koşullarında yaşanan stabil olmayan durum tüketicilerin ikinci el bir araç satın alma kararını “bekle-gör politikasına” çevirmesine neden oldu” diyerek vatandaşın yeniden alıma başlamaması halinde düşüşün süreceğini dile getirdi.

2021'DE ARAÇ PİYASASI NE OLUR, SIFIR VE İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARI İÇİN BEKLENTİLER NE YÖNDE?

Taşıt kredisi faiz oranlarında yaşanan artış, ekonomik sıkıntılar nedeni ile vatandaşın elindeki nakit parayı pahalı olan araçlara yatırmak istememesi, araç fiyatlarının büyük bir hızla yükselmesi, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK tarafından taşıt kredisi vade süresinin 48 aydan 36 aya çekilmesi, Merkez Bankası tarafından yapılan faiz artırımı müdahalesi ile bankaların 32 günlük faiz oranlarının yükselmesi ve paranın bankaya yatırılmasının yeniden cazip hale gelmesi araca olan talebin düşmesine dolayısı ile de araç fiyatlarında indirim beklentisinin süreceği şeklinde yorumlandı.
Yorumlar (0)