Rus Şirketten Güney Kore’ye Büyük Yatırım

Rus Şirketten Güney Kore’ye Büyük Yatırım
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güney Kore’de elektrotlar, lityum, iyon ve pil hücreleri ve enerji depolaması üzerine çalışan bir firma olan Enertech International Inc. Rus bir şirket olan Ooo Renera ile 2030’a kadar geçerli olacak bir anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre minimum 2 GW saat olan lityum iyon pilleri ve enerji depolama hizmeti Güney Kore’li firma tarafından karşılacak. Anlaşmanın başlama süresi 2025 olarak belirlendi.

Rusya, Günlük Enerji Kullanımı İçin Güney Kore’den Destek Alacak

Üretimine başlanacak olan lityum iyon pilleri günlük hayatta, otobüslerde ve elektrik şebekesi kompleksinde ve elektrikli araçlarda aktif olarak kullanılacak. Rosatom’un bu konuda daha önce attığı benzer adımlar ile güçlü bir enerji politikası takip ediliyor.  Benzer ortaklıklar ile yeni bir üretim dönemine girildiğini ve bunun günlük yaşamın enerji ihtiyacını karşılamada büyük bir adım olduğunu belirtti.

Nükleer Olmayan Enerji Kaynakları Rosatom’un  Portföyünü Genişletiyor

Kullanılması planlanan bu yeni enerji depolama sistemleri ile Rusya’da nükleer olmayan bir enerji depolama sistemi kullanılmaya başlanıyor. Daha önce de benzer firmalarla ortaklıklar kuran Rosatom, nükleer kaynaklı olan enerji depolama sistemlerinin yerine daha güvenilir olan bir sisteme geçiş yapmayı hedefliyor.

TVEL Başkanı Natalya Nikipelova Açıklama Yaptı!

Bu yeni ortaklığı değerlendiren Tvel Başkanı Natalya Nikipelova, “Bir teknoloji ortağı ile birleşme,  Rosatom’un enerji depolama segmentineki işinin gelişimi açısından stratejik olarak oldukça önemli bir aşamadır.  Bu durum üretim kapasitemizi artıacak ve lityum iyon pilleri alanındaki yetkinliğimizi ve gelişimimizi bir üst seviyeye taşıyacak, dış pazardaki etkinliğimizi de önemli ölçüde etkileyecek. Bu durum yalnızca yeni bir teknolojiye açılan kapı olarak görülmemelidir. Aynı zamanda yeni bir iş kolu ve isihdam alanı da açılmış olacak bu sayede.” Şeklinde konuştu. Rusya’d yerel yatırımcılar bu yatırıma tam destek verirken yeni bir ortaklık enerji sektöründe hareketlenmelere sebebiyet verecek şeklinde yorumlanıyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir