Rusya'nın Türkiye'ye Uçuş Sınırlaması Kararı Borsa İstanbul'da Fiyatlandı! THY, Pegasus Ve TAV Hisseleri Ne Kadar Değer Kaybetti?

Rusya'nın Türkiye'deki koronavirüs vaka sayılarını gerekçe göstererek uçuşları sınırlaması kararı Borsa İstanbul BIST 100 endeksinde fiyatlandı. Endekste işlem gören hava yolu şirketlerine ait hisseler günün ilk yarısında ciddi bir kayıp yaşamak durumunda kaldılar.

Rusya'nın Türkiye'ye Uçuş Sınırlaması Kararı Borsa İstanbul'da Fiyatlandı! THY, Pegasus Ve TAV Hisseleri Ne Kadar Değer Kaybetti?
Rusya'nın Türkiye'ye uçuşları geçici olarak sınırlaması kararı Borsa istanbul'da fiyatlanmaya başlandı. Günün en şok eden verisi olan Rusya'nın bu kararı çeşitli sektörlerde endişeleri de beraberinde getirdi. Turizm sezonunu iple çeken ve bunun için hazırlıklarını yapan hem hava yolu şirketleri hem de turizm şirketleri planlarını iptal etmek zorunda kalacaklar.

İLK SEANSTA KAYIP YÜZDE 1'İ AŞTI

Yaşanan bu gelişme üzerine güne yüzde 0,35 oranında değer kazanımı ile başlayan Borsa İstanbul BIST 100 endeksi seansın ilerleyen bölümlerinde hızlı satışlarla karşı karşıya kaldı. Gün ortasına gelinirken endeksin kaybı ise yüzde 1 seviyesini geçti.

THY, PEGASUS VE TAV HİSSELERİ GERİLEDİ

Seansın ilk bölümünde Rusya'nın aldığı karar özellikle konuya ilişkin şirketlerin hisselerinde negatif bir görüntü oluşmasına neden oldu. Turizm endeksindeki hisseler yaşanan endişeyi fiyatlayınca hisse değerlerinde gerilemeler meydana geldi. THY hisselerinin günlük düşüşü yüzde 4'e kadar ulaştı. Pegasus ve TAV hisselerinde de düşüşler yüzde 2'yi aştı. Ayrıca diğer turizm hisseleri gerileme gösterdi. Bunun etkisi ile sanayi endeksinde ilk seansta yüzde 1'i aşan gerileme gerçekleşti. Bankacılık endeksinde ise gerileme yaşanmasına rağmen sanayi endeksinden daha düşük bir değer kaybı meydana geldi.

413,5 MİLYON DOLARLIK REZERVASYON ETKİLENECEK

Rusya ile Türkiye arasındaki uçuşların 15 Nisan ile 1 Haziran tarihleri arasında kısıtlanacak olması yaklaşık 533 bin Rus vatandaşın 413,5 milyon dolarlık rezervasyonunu etkileyecek. Oldukça büyük bir gelirden mahrum kalacak olan turizm sektörü bu şoku atlatıp telefi planlarını duyurduktan sonra turizm hisselerinde de yükselmeler meydana gelebilecek.

DÜŞÜŞLERİN BİR SÜRE DEVAM ETMESİ BEKLENİYOR

Yatırım şirketleri tarafından yapılan son değerlendirmelere göre Borsa İstanbul BIST 100 endeksinde işlem gören turizm hisselerinin negatif görünümün bir süre devam etmesi beklendiği ve artından şirket hamleleri ile yeniden pozitif duruma geçilebileceği ifade edildi.
Yorumlar (0)