03 Ağustos 2017 Perşembe 14:30 | Güncelleme: 03 Ağustos 2017, 14:30
Rüzgar YEKA İhalesi Sonuçlandı
Rüzgar enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesi, başladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının, bin megavatlık rüzgar enerjisi kapasitesi oluşturulması için yaptığı Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesinin başlaması ile ilk teklifler sunuldu ve açık eksiltmeye geçildi.

Dünya rüzgar enerjisi piyasasının yaklaşık yüzde 90'ını elinde bulunduran 8 büyük konsorsiyum ihalede yarışıyordu. İhalede eksiltme usulü ile mali zarflarda en yüksek teklif veren Vestas - Enerjisa, Goldwind - Akfen Holding - Beyçelik ve Enercon - Dafne Enerji (Polat Enerji) - Limak Enerji konsorsiyumları elendi.

Açık eksiltmenin üçüncü turunda Nordex - İklim Elektrik - MKS Marmara - Zorlu Enerji ihaleden çekildi.

İhalede kalan son iki konsorsiyum, Siemens - Türkerler- Kalyon OGG ve MingYang - İlk İnşaat OGG oldu.

İhaleye Katılan 8 Konsorsiyum

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Alparslan Bayraktar, açık eksiltme usülü ile yapılan ihalenin komisyon başkanlığını yürütüyor.

İhaleye katılan 8 dev konsorsiyum şu şekilde:

İhaleye, Vestas - Enerjisa, General Electric - Fina Enerji, Goldwind - Akfen Holding - Beyçelik, Siemens - Türkerler- Kalyon, Enercon - Polat Enerji - Limak Enerji, Nordex - İklim Elektrik Yatırım - MKS Marmara - Zorlu Enerji, MingYang - İlk İnşaat, Senvion Rüzgar Enerjisi Çözümleri - IC İçtaş Enerji

İlk Olarak Mali Teklif Zarfları Açıldı

Yapılan Türkiye'nin ilk Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesinde ilk teklif zarfları açıldı.
Yarışmada ilk önce ilk 5 teklif sahibini belirlemek amacıyla Ortak Girişim Grupları tarafından verilen mali teklif zarfları açıldı.
En düşük teklif, 4,19 sent/KWS olarak sunuldu.

Enercon, Goldvind ve Vestas OG'leri açık eksiltmeye katılmayacak. GE, Sıemens, Nordex, Mıngyang, Senvıon OGG'leri açık eksiltmede yarışacak. İhale 4,19 sent/kws'ten başladı, aralık 0,01 sent. GE/Fina Enerji mola aldı. YEKA ihalesinde açık eksiltme başladı, 5 OGG yarışıyor.

Dördüncü tur sonrasında Alman Siemens-Türkerler-Kalyon ve Çinli MingYang-İlk İnşaat arasında mücadele devam etti. İhalede en düşük teklifi 3,48 dolar sent/KWS ile Siemens verirken, 30. oturuma başlarken Mingyang ihaleden çekildiğini açıkladı.

5 Ayrı Bölgede Bin Megavatlık Rüzgar Enerjisi

Türkiye'nin 5 ayrı bölgesinde bin megavatlık rüzgar enerjisi kapasitesi kurulması için yapılacak ihale için, dünyanın en büyük ilk 10 rüzgar türbini üreticisinin 8'i teklif vermişti.

Teklif veren konsorsiyumların arasında, dört Alman, iki Çin, bir Amerikalı ve bir Danimarkalı şirket yer alıyor.

İhaleyi kazanan konsorsiyum, yüzde 65 yerlilik oranını tutturmak kaydıyla 100 milyon doların üzerinde yatırım maliyeti olan bir rüzgar türbin fabrikası kuracak. Kurulan fabrikada, her biri en az 2.3 megavat gücünde olmak üzere 300 ila 450 yerli rüzgar türbini üretilecek.

Dünyada ilk 10'da yer alan Amerika, Çin ve Danimarka merkezli rüzgar türbini üreticisi şirketler de Türk ortaklarıyla ihaleye girmek üzere teklif verdi. İhaleyi kazanan konsorsiyum, kanat, jeneratör tasarımı, malzeme teknolojileri ve üretim teknikleri, yazılım ve yenilikçi dişli kutusu alanlarından en az üçünde toplam 5 alanda 10 yıl boyunca Ar-Ge çalışması yapacak.

Rüzgar YEKA ihalesi kazananı, 1 milyar doların üzerinde rüzgar tesisi yatırımı yapacak. Bu projeyle kurulacak santrallerin işletmeye girmesiyle her yıl asgari 3 milyar kilovatsaat elektrik enerjisi üretilecek ve yaklaşık 1,1 milyon evin yıllık elektrik ihtiyacı rüzgardan karşılanmış olacak.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.