Sağ Gösterip Sol Mu Vuracak? Gümüşe İlgi Son Yılların Zirvesinde

Piyasalar son dönemlerde altın fiyatlarına çok yoğunlaşmış durumda. Hem küresel piyasalardan gelen ons altın gelişmesi hemde yurtiçi gelişmeler tüm gözleri altına çevirdi. Ancak bu süreçte gümüşte de yükselme trendi başladı.

Sağ Gösterip Sol Mu Vuracak? Gümüşe İlgi Son Yılların Zirvesinde
Ekonomi gündeminin temelinde olan iki başlık döviz kuru ve altın fiyatları. Döviz kurunda yaşanan hareketlenme ve altın fiyatlarında yaşanan son sıçrama hareketleri tüm gözlerin bu iki yatırım aracına çevrilmesine neden olmuştu. Uzmanlar bu süreçte bu iki yatırım aracı dışında gümüşe dikkat çektiler.

UZMANINDAN ALTIN PORTFÖYÜNÜZDE OLSUN UYARISI

Altın fiyatları mart ayının son 10 gününde yaşadığı gelişmeler ile birlikte 450 TL bandının üzerine kendini çıkarmıştı. Gram altında yaşanan bu hareketlerin ardından uzmanlardan bir bir yorumlar gelmeye başlamıştı. Bazı uzmanlar bu seviyelerin altın için halen düşük seviyeler olduğunu ifade etmiş ve yükseleceğini öngördü. Bazı analistler ise yatırımcılara temkinli olmaları gerektiği konusunda uyardılar.

Haftanın son işlem gününde yükselme eğilimini devam ettirdi. Haftanın son işlem gününde yüzde 0.27'lik değer kazanan altın haftayı 453 TL seviyesinden tamamladı.

Altın fiyatlarında yaşanan bu son gelişmelerin ardından ise yeni bir değerlendirme geldi. Piyasa Uzmanı Cüneyt Paksoy altın fiyatlarına ilişkin değerlendirmesinde alım fırsatı olan noktalara dair görüşlerini açıkladı. Altın alımı yapacaklar için kendi görüşlerini Paksoy, Milli Gazete'de yer alan değerlendirmesinde altının 450 TL altında 400 TL ve 420 TL bandında alım fırsatı sunduğunu söyledi. Paksoy değerlendirmesinde altının mutlaka portföylerde bulunmaya devam etmesi gerektiğini söyledi.

GÜMÜŞE TALEP ARTTI

Altın fiyatlarının doğrudan etkilediği gümüş fiyatları da son dönemlerde yükselme eğiliminde bulunuyor. Gram gümüş fiyatları 6.49 TL bandına çıkarken ons altın fiyatları ise 25 dolar bandında yer alıyor. Altından sonra en çok tercih edilen yatırım aracı olan gümüşte de son yılların en yüksek talebi yaşanmakta.

İslam Memiş kısa süre önce yapmış olduğu gümüş değerlendirmesinde sürpriz yükselmenin olabileceğini ifade ederek "Yıl içinde altının gram fiyatında 600 lira, gümüşün gram fiyatında 12 lira seviyeleri test edilirse kimse için sürpriz olmamalı." açıklamasında bulunmuştu.
Yorumlar (0)