Salgın, Bitkisel Kaynaklı Yakıt Üretimi İçin Fırsat Oldu!

2020 yılı boyunca tüm dünyada etkili olan ve kısıtlamaların uygulandığı pandemi döneminde otel ve restoran gibi işletmelerin kısıtlama nedeniyle kapatılması bitkisel ve atık yağların oluşmasını önledi.

Salgın, Bitkisel Kaynaklı Yakıt Üretimi İçin Fırsat Oldu!
2020 yılı boyunca tüm dünyada etkili olan ve kısıtlamaların uygulandığı pandemi döneminde otel ve restoran gibi işletmelerin kısıtlama nedeniyle kapatılması bitkisel ve atık yağların oluşmasını önledi. Evlerden toplanan atık yağlarında kullanılmasıyla beraber çevre kirliliğinin önüne geçilirken pandemi döneminde daha verimli ve aynı zamanda çevreci nitelikte olan 100 milyon litre biyodizel yakıt üretimi gerçekleştirildi. Biyodizel Sanayi Derneği Başkanı Selçuk Borovalı, biyodizel yakıt üretiminin detaylarını anlatırken 2023 yılına yönelik hedefleri de belirtti.

40 Milyon Litre Atıl Yağ Evlerden Toplandı

Salgın kısıtlamaları kapsamında yaşanan durgunluğun evlerde oluşan atık yağların toplanması için fırsat sunduğunu belirten Borovalı, 2020 yılında sadece evlerden toplamda 40 milyon litre atık yağ toplandığını belirtti. Sadece 1 litre atık yağ miktarının bile doğada 1 milyon litre suyu kirlettiğini belirtirken pandemi döneminde yaşanan bu gelişme ile ekonomik kazancın da ötesinde çevre kirliliğin ve su kaynaklarının korunduğunu söyledi. Atık yağlar ve bitkisel kaynaklı atıklar kullanılarak 100 milyon litre biyodizel yakıt oluşturulduğuna dikkat çeken Borovalı, ekonomiye büyük destek verildiğini belirtti. Daha verimli ve çevreci olan biyodizelin üretiminde hava kirliliğine engel olacak tohum yağlarının kullanıldığını belirten Borovalı, bu başarının sürdürülmesi gerektiğini söyledi. Borovalı,  hava kirliliğini önleyen biyodizelin yakıt üretiminde tohum yağlarının kullanıldığını ve tohumların Orman Bakanlığı’na bağlı Tarla Bitkileri Merkezi Araştırma Enstitüsü ile beraber, sulama imkânı olmayan nadasa bırakılan arazilerde ketencik ve yabani hardal gibi çeşitli bitkilerin yetiştirildiğini belirtti.

Biyodizel Yakıt Üretimi 500 Milyon Litreye Çıkarılacak

Yaptığı açıklamada 2023 yılına yönelik üretim hedeflerine yer veren Borovalı, 2020 yılında pandemi şartlarına rağmen 100 milyon litre üretim sağlanan biyodizel üretiminin 2023 yılında 500 milyon litreye çıkarılmasının hedeflendiğini açıkladı. Borovalı, hedeflenen 500 milyon litre üretimden yaklaşık 3 milyar liralık tasarruf sağlanacağının altını çizdi.
Yorumlar (0)