Salgın Turizmi Vurdu! 2020 İlk Çeyrek Turizm Gelirlerinde Büyük Düşüş Yaşandı!

Koronavirüs salgınından en fazla etkilenen sektörlerden birisi olan turizm sektöründe normalleşme beklenirken yılın ilk üç aylık gelir rakamları da açıklandı. Geçtiğimiz yılın aynı dönemi ile bir karşılaştırma yapıldığı zaman durumun ciddiyeti bir kez daha ortaya çıktı. Yaşanan düşüşün nasıl toparlanacağı henüz bilinmiyor.

Salgın Turizmi Vurdu! 2020 İlk Çeyrek Turizm Gelirlerinde Büyük Düşüş Yaşandı!

 Koroanavirüs salgınının derinden etkilediği turizm sektöründe zor zamanlar yaşanıyor. Salgın nedeniyle kapatılan uçuşlar, şehirlerarası ulaşımın kısıtlanması ve sokağa çıkma yasakları neticesinde turizm sektörü yılın başında yapmış oldukları sektör tahminlerini çoktan unuttular.

Sektörde yalanan daralmanın pek çok turizmciyi derinden etkilediği ortaya çıktı. Bu yıl için rekor tahminleri bulunan sektör temsilcileri şimdilerde günü kurtarmaya çalışıyorlar. Mayıs ayı itibariyle normalleşmenin yaşanacağı ve böylece hedeflerin de normale döneceği düşünülmeye başlandı. Henüz yurt dışı yasaklarının kaldırılmamış olması, salgının tamamen kontrol altına alınmaması gibi sebeplerden dolayı rotayı yerli turiste çeviren turizmcilerin, çeşitli kampanya ve indirimlerle birlikte etkilemeye çalışacağı düşünülüyor.

İlk Çeyrek Rakamları Açıklandı

2020 yılının Ocak ve Mart arasında ilk üç ay rakamları açıklandı. Koronavirüs salgınının etkisi ile ilk çeyrek turizm gelirinde ciddi bir düşüşün yaşandığı belirlendi. Geçtiğimiz yılın aynı dönemi ile bir karşılaştırma yapıldığı zaman yüzde 11.4 oranında düştüğü belirlendi. Toplam gelir bu süreçte 4 milyar 101 milyon 206 bin dolar olarak açıklandı.

İlk üç aylık dönemde yapılan harcamaların 3 milyar 564 milyon 760 bin dolarlık kısmının kişisel harcamalardan oluştuğu öğrenilirken, 536 milyon 445 bin dolarlık kısmı ise paket harcamalardan meydana geldi.

Salgın Sonrası Fiyatlar Artacak Mı?

Bir süredir normalleşmenin yaşanmasının ardından turizm sezonunun açılmasıyla birlikte izlenecek yollar tartışılmaya başlandı. Pek çok kişi otel fiyatlarının artmasından endişe ediyor. Ancak yapılan değerlendirmeler sonrasında otel fiyatlarının artmayacağı Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Sururi Çorabatır tarafından özellikle bir kez daha dile getirildi. ‘Salgın sonrasında otellerde en ufak bir fiyat artışı olmayacak’ diyen Çorabatır bu konuda özellikle Türk turistlerin içlerinin rahat olması gerektiğini ifade etti.

Yorumlar (0)