Sanatçılara, Müzisyenlere 250 Milyon TL Destek Ödemesi Ne Zaman, Nasıl Yapılacak?

Türkiye'de başta müzisyenler olmak üzere sanatçılar devletten destek ödemesi bekliyorlar. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sanatçılar için destek ödemesi müjdesi verdi. Peki sanatçılara destek ödemeleri ne zaman yapılacak? Müzisyenler ve tiyatrocular destek ödemelerini ne zaman alacaklar?

Sanatçılara, Müzisyenlere 250 Milyon TL Destek Ödemesi Ne Zaman, Nasıl Yapılacak?

Türkiye'de koronavirüs sürecinde toplumun tüm kesimleri ekonomik olarak olumsuz etkilendiler. Devlet mağduriyet yaşayan vatandaşlara çeşitli destek ödemeleri yaptı. Son günlerde ise ssanatçılar ve müzisyenler kendilerine destek ödemesi yapılması için büyük ses getiren girişimlerde bulundular. Bunun üzerine sanatçılar ve müzisyenler için destek ödemesi yapılması kararlaştırıldı.

Türk ekonomisi ve destek ödemeleri hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye ekonomisinin tökezlemesini, geriye gitmesini arzu edenlere inat Türk sanayicisi üretmeye devam ediyor. Biz 84 milyon vatandaşımızın dertlerine derman olmayı kendimize görev edindik. Salgın süresince tüm yatırımcılarımıza, vatandaşlarımıza, çeşitli meslek gruplarına ve esnaflarımıza 661 milyar liralık bir deteği ortaya koyduk. ” dedi. 

DESTEK ÖDEMESİ MÜJDESİ!

Son günlerde tartışma konusu olan sanatçılara destek konusunda da açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Destek ödemeleri yapılırken herhangi bir ayrım gözetmek bizim devletimizin geleneği olamaz. Bu maksatla sanatçılarımıza da destek vereceğiz. 31 bin sanatçıya 250 milyon liralık destek ödemesi yapacağız. Bununla da kalmayıp zor bir süreçten geçen tiyatro sektörüne de 25 milyon liralık turne desteği imkanı vereceğiz.” ifadelerini kullandı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müjdelediği destek ödemeleri özellikle müzisyenler arasında büyük bir sevinçle karşılandı. Müzik camiasında sanatçılar büyük mağduiyet yaşamadılar. Yaşasalar da onların birikimleri geçimlerini sağlamalarına imkan tanıdı. Ancak bu sanatçıların arkalarındaki ekip olan müzisyenler ise bu imkana sahip olamadılar. Pandemi döneminde mesleklerini de yapamayan müzisyenler ekonomik olarak zor durumda kaldılar.

DESTEK ÖDEMELERİ NE ZAMAN VERİLECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı 31 Bin sanatçıya 250 milyon lira destek ödemesi yapılacağı müjdesinin ardından bu destek ödemelerinin nasıl ve ne zaman yapılacağı merak konusu oldu. Bunun için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bir çalışma yapılacak. Bu çalışmanın gelecek hafta sonlandırılması ve destek ödemeleri hakkında ilkelerin belirlenmesi bekleniyor. Gelecek hafta Kültür ve Turizm Bakanlığı destek ödemeleri için başvuru almaya başlayacak. Bu başvurularla beraber de destek ödemeleri Haziran ayı içerisinde yapılacak.

Yorumlar (0)