SEC 2021 Yılında Kripto Para Değerlendirmelerine Öncelik Verecek

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna bağlı olarak çalışmalar yapan İnceleme Departmanı 2021 yılında değerlendirmeye alınacak konularla ilgili açıklama yaptı.

SEC 2021 Yılında Kripto Para Değerlendirmelerine Öncelik Verecek
ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna bağlı olarak çalışmalar yapan İnceleme Departmanı 2021 yılında değerlendirmeye alınacak konularla ilgili açıklama yaptı. İnceleme Departmanından yapılan açıklamada bu yıl değerlendirmesi yapılacak konuların 8 farklı başlığa ayrıldığı belirtildi. Bu sene finansal yeniliklerin ve finansal teknolojilerin incelenmesine ağırlık verileceğini açıklayan departman kripto paraların da bu alanda yer aldığını belirtti. SEC İnceleme Departmanı 2021 yılında finansal teknolojilerin başında gelen kripto paralar ile ilgili çalışmalar gerçekleştirecek.

Kripto Para Sektöründeki Şirketlerin Yasal Uyumlulukları İncelenecek

Finansal teknolojilerde yaşanan değişiklikleri değerlendiren İnceleme Departmanı bu sene öncelik vereceği kripto paralarla ilgili kripto para sektöründe faaliyet gösteren şirketlerle ilgili denetleme yapacak. Fintech şirketlerini müşterilerine sunduğu hizmetleri ve yasal uyumluluklarını denetleyen İnceleme Departmanı, kripto para sektörüne özel yapacağı çalışmalarda yatırımcıların çıkarlarının gözetip gözetilmediğini, portföy yönetimlerini ve trading işlemlerini, müşterilere ait olan fonların güvenliğini araştıracak. Şirket bu çalışmaların yanı sıra dijital varlıkların nasıl fiyatlandırıldığı ile ilgili de çalışmalar yapacak.

2021 yılında fintech şirketlerini yasal uyumluluklarını incelemenin yanı sıra kripto para sektöründe faaliyet gösteren diğer şirketlerin yasal uyumluluklarını da değerlendirmeye tabi tutacak. Bu şirketlerin yasal uyumlulukları ile beraber üst düzey yöneticilerinin iş dışı faaliyetlerinin de takip edileceği açıklandı.

SEC’nin İnceleme Departmanı Riskleri Engellemek İçin Çalışmalar Yapacak

SEC İnceleme Departmanından yapılan açıklamanın ardından departman müdürü Pete Driscoll, çalışmaların amacı ile ilgili açıklamalarda bulundu. İncelemelerin en temelde risk durumuna yönelik yapılacağını belirten Driscoll, risklerin azaltılması için çalışma yapılacağını belirtti. Kripto para sektöründe yasal uyumluluğu arttırmanın ve yatırımcıyı korumanın hedeflendiğinin açıklayan Driscoll, piyasa bütünlüğünü sağlamak gibi bir misyonları olduğunu da söyledi. Piyasalardaki risk düzeyinin anlaşılmasının dolandırıcılık faaliyetlerinin engellemek için önemli olduğunu da sözlerine ekledi.
Yorumlar (0)