Şeker Hastaları Yaşa Takılmadan Malulen Erken Emekli Olabilir Mi?

Diyabet bilinen adıyla şeker hastalığı çok sayıda çalışanın hayatında yer alıyor. Bu alanda tedavi gören, ilaç kullanan vatandaşlara Sosyal Güvenlik Kurumu özel haklar sağlıyor.  Sadece diyabet hastalarına değil tüm sağlık sorunu yaşayan vatandaşlar için sağlanan hakların başında malulen emeklilik geliyor.

Şeker Hastaları Yaşa Takılmadan Malulen Erken Emekli Olabilir Mi?
Diyabet bilinen adıyla şeker hastalığı çok sayıda çalışanın hayatında yer alıyor. Bu alanda tedavi gören, ilaç kullanan vatandaşlara Sosyal Güvenlik Kurumu özel haklar sağlıyor.  Sadece diyabet hastalarına değil tüm sağlık sorunu yaşayan vatandaşlar için sağlanan hakların başında malulen emeklilik geliyor. Erken emeklilik anlamına gelen malulen emeklilik ile ilgili tüm ayrıntıları adım adım aktarıyoruz.

MALULEN EMEKLİLİKTE YAŞ ŞARTI YOK

Malulen emeklilik kişinin, çalışanın sağlık sorunları nedeniyle çalışamayacak durumuna gelmesi sonunda sağlanır. Malulen emeklilik için sağlık kurulundan onay çıkması durumunda kişi yaş şartına bakılmadan erken emekli edilir. Malulen emeklilikte yaş şartı uygulanmaz ancak vatandaşların sağlamaları gereken koşullar bulunuyor. Bu koşulların en önemlisi sağlık sorunun çalışma hayatına olan etkileri. Diğer iki önemli koşul ise prim ve gün şartı. Sağlık sorunları nedeniyle erken emeklilik talep edeceklerin hem sigortalılık gün sayısı hemde prim ödemelerinin belli bir seviyede olması gerekiyor. Aksi durumlarda emeklilik gerçekleşmiyor.

SAĞLIK KURULUNDAN ONAY ALMAK GEREKİYOR

Sağlık kurulunun onay vermesi durumunda çalışana erken emeklilik hakkı sağlanıyor. Ancak sağlık kurulu bu onayı kapsamlı taramaların ardından veriyor. Çalışanlar malulen emeklilik için başvuruda bulunduklarında, oluşan sağlık sorununun çalışma hayatına etkisi inceliyor. Hastalığın durumu, ilerlemesi ve o anki etkilerine göre alınan kararlarda, çalışma gücünün yüzde 60'ının kaybolmuş olması durumunda onay veriliyor.

TÜM KOŞULLAR

Malulen emeklilik başvurularında vatandaşların ilk inceleyecekleri kural, söz konusu hastalığın oluşum aşaması. SGK hastalığın işe başladıktan sonra olması durumunda emeklilik hakkı veriyor. Diğer bir deyişle, ilk sigortalılık tarihinden sonra oluşan sağlık sorunları kapsamında erken emeklilik başvurusu yapılır. Ancak hastalık işe başlamadan önce oluşmuş ise SGK emeklilik hakkı sağlamaz.

Bunun dışında çalışanların en az 10 yıllık sigortalılık hizmet süresi olması ve 1800 gün prim ödemesi yapmış olmaları malulen emeklilik için diğer başvuru koşulları.

ŞEKER HASTALARINA MALULEN EMEKLİLİK VAR

Diyabet malulen emekliliğe neden olan hastalıklar arasında. Ancak hastalığın etkileri emeklilik için önemli. Mevzuta göre şeker hastalığı nedeniyle hastaların en az üç organın bozulması gerekiyor. Yani, diyabet ya da şeker hastalığının en az üç organı bozması ve sigortalının da yüzde 60 çalışamaz duruma düşmesi durumunda SGK malulen emeklilik hakkı sağlıyor.
Yorumlar (0)