Sektörün Duayeni Uyardı: Fiyatlar Dip Yaptı, Panik Satışlar Başladı, Araba Almanın Tam Zamanı!

2020 senesini pandeminin yarattığı korku dalgası ile büyük bir rekorla kapatan otomotiv sektörü ve araç piyasası 2021 yılına ise durgun bir başlangıç yapmıştı.

Sektörün Duayeni Uyardı: Fiyatlar Dip Yaptı, Panik Satışlar Başladı, Araba Almanın Tam Zamanı!
2020 senesini pandeminin yarattığı korku dalgası ile büyük bir rekorla kapatan otomotiv sektörü ve araç piyasası 2021 yılına ise durgun bir başlangıç yapmıştı. Hem araç fiyatlarında düşüş yaşanacağı yönünde beklentiye girilmesi hem de yükselen araç fiyatlarının artık alım seviyelerini aşması ile beraber araç piyasasında sert bir talep daralması yaşanmıştı.

Koronavirüs vaka sayısında yaşanan düşüş, aşılamanın başlaması ve yeniden normalleşme sürecine geçiş yapılması ile beraber araç sektörü de dalgalanmıştı. 2021 model sıfır araç modellerinin piyasaya sürülmesi, elde kalan 2020 model sıfır araç fiyatları için büyük indirimler yapılması, döviz kurunda yaşanan düşüş ve talepte yaşanan daralma gibi nedenlerle ikinci el araç fiyatları da düşmüştü.

100 BİN ACİL SATILIK ARAÇ ALICI BEKLİYOR! 

Konu hakkında açıklama yapan Otomerkezi NET internet sitesi CEO’su Muhammed Ali Karakaş “Tüketiciye önemle ifade etmek isteriz ki, fiyatlar halihazırda “dip” yapmış vaziyette ve oldukça fazla panik ve uygun fiyatlı satışlar var. 3 aylık durağan süreçte fiyat anlamında tüketicinin istediği aralıkta dengelendi diyebiliriz. Sıfır kilometre araçlardaki kampanyalar da ikinci elin yeniden fiyatlanmasına sebebiyet vermiş oldu" dedi.

Şu anda piyasada yaklaşık 600 bin aracın halihazırda satışta olduğunu belirten Karakaş bu araçlardan 100 bin tanesinin ise acil satılık kategorisinde yer aldığını söyledi. Fiyatların dip yapmış olduğunu belirten Karakaş uygun fiyatlı çok sayıda aracın olduğunu, ikinci el araç fiyatları için ise dengelenme yaşandığını dile getirdi.İKİNCİ EL ARABA ALMANIN TAM ZAMANI! 

Araç fiyatlarını değerlendiren Cardata’nın Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın ise "Biz şu anda havaların ısınması, pandemi kısıtlamalarının gevşemesi, aşılamanın artması ve tatil planlarının başlaması nedeniyle ikinci elde talebin yeniden yükselişe geçmesini bekliyoruz.

Tüketiciler açısından şu an içerisinde bulunduğumuz dönemin ikinci el araç almak için en doğru zaman olduğunu söyleyebilirim. Avantajlı bir dönem olması bakımından, şimdi ikinci el araç almanın tam zamanı” diyerek süreç hakkında bilgilendirmede bulundu.

2020 yılında 1 Ocak tarihinde yeni yıla 100 bin lira seviyesinden başlangıç yapan bir aracın Kasım ayında 185 bin liraya kadar çıktığını belirten Yalçın bu fiyatların Mart ayına kadar ise yüzde 20 oranında düşüş yaşadığını söyledi. Mart ayının gelmesi ile beraber pandemi kısıtlamalarının kaldırılması ve tatil planlarının başlamasıyla araç talebinin yeniden artış göstereceği, bunun da fiyatlarda yükseliş yaşanmasına neden olabileceği belirtiliyor.
Yorumlar (0)