Selçuk Geçer Son Altın Fiyatları Yorumu: Ons ve Gram Altının Fiyatı Büyük Sıçrama Öncesi Son Geri Çekilmeyi Yaşıyor!

Son günlerde sürekli olarak düşen altın fiyatları altını olanlar kadar altın borcu olanlar, düğünü olanlar ve altın almak isteyen kişiler tarafından yakından takip edilmeye devam ediyor.

Selçuk Geçer Son Altın Fiyatları Yorumu: Ons ve Gram Altının Fiyatı Büyük Sıçrama Öncesi Son Geri Çekilmeyi Yaşıyor!
Son günlerde sürekli olarak düşen altın fiyatları altını olanlar kadar altın borcu olanlar, düğünü olanlar ve altın almak isteyen kişiler tarafından yakından takip edilmeye devam ediyor. Konu hakkında son uzman yorumu ünlü ekonomist Selçuk Geçer tarafından yapıldı. 2020 yılında sürekli olarak dolar kuru 10 liranın üzerini görecek şeklinde ki yorumları ile eleştirilere hedef olan Selçuk Geçer altın fiyatları hakkında da çok konuşulacak açıklamalara imza attı.

ALTINA DİKKAT! ALTIN FİYATLARI YÜKSELECEK Mİ, YÜKSELİŞ BEKLENTİSİ NE YÖNDE?

You Tube kanalı üzerinden "Altına Dikkat" başlığı ile video yayımlayan Selçuk Geçer "2021 yılında doları, altını ve dijital para birimlerini yine oldukça fazla konuşacağız. Dış ticaret açığımız her geçen gün büyümeye devam ediyor. Bu açık büyürken turizm gelirinde de büyük kayıp yaşıyoruz. Türkiye'de döviz açığı giderek büyüyor ki bu da ilk çeyrekten sonra dolar kurunda yükselişlere neden olacak.

Tek başına sadece dolar kurunda mı yükseliş yaşanacak? Hayır altın fiyatlarında da yukarı yönlü hareketler yaşanacak. Evet, bu aralar altın fiyatları düşüyor ancak bu geçici bir durum. Tüm dünyada ve ülkemizde tekrar altına hücum ile fiyatlar rekor seviyelere ulaşacak. Altının ons değeri 1800 doların altında yer alsa da bu fiyatlar gerçekleri yansıtmıyor.ÜLKELER ARASINDAKİ GERİLİM DOLAR KURUNU UÇURACAK! 

Amerika İran, Amerika Çin, Amerika Türkiye arasında her geçen gün gerilen ilişkiler, ardı ardına açılan teşvik paketleri, aynı zamanda Rusya ve Amerika arasında ki ilişkilerin kopma noktasına gelmesi altın fiyatlarında yükselişi getirecek. Avrupa Birliği ile Rusya arasında ilişkiler hakkında Rusya Lavrov nedeni ile bir yaptırım olursa tüm ilişkileri sonlandıracağını net olarak söyledi.

Bir taraftan Türkiye ile Amerika arasında S-400 krizi gerilimi ve Suriye'de yaşanan gerilimler dolar kurunda baskı dolayısı ile de altın fiyatlarında yükselişi getirecek. Koronavirüs vaka sayısında mutasyon haberleri peş peşe geliyor. Afrika mutasyonu ve Brezilya mutasyonu piyasalarda gerginlik yarattı. Bilim adamları bu mutasyonlar için aşının etkisiz kalabileceğini konuşmaya başladılar.

Almanya ekonomisi, ihracatı ve dış ticaret rakamları bile düşüyor. Avrupa Birliği, İngiltere ve Almanya'dan ülkemize gelecek turist sayısı büyük oranda düşüyor. En iyi ihtimal ile Haziran ayında çok küçük bir gevşeme yaşanabileceği belirtiliyor. Her şey yolunda gitse bile bu sene turizmde sayıların son derece düşük kalacağına kesin gözü ile bakılıyor.MERKEZ BANKASI FAİZ ARTIRIMI BEKLENTİSİ İLE BASKI ARTIYOR! 

Morgan Stanley faiz artırımı konusunda yeni bir rapor yayımladı ve yarın açıklanacak olan faiz kararı için 100 baz puan artış beklediklerini dile getirdi. Bunlara yüzde 17 olan faiz yetmedi hala yüzde 18 olsun diyorlar. Bu faiz oranları reel sektör için çöküş demektir. Kredi kullanamaması, kredi kullansa bile yüksek maliyetlere katlanması, bu maliyeti zam olarak fiyatlarına yansıtması demektir. Bu da aslında zamlarla enflasyonda yükseliş yaşanması demektir. Yani yüksek faiz aslında yüksek enflasyonu beraberinde getiriyor, enflasyonu düşürmek için yapılan müdahale ile aslında enflasyonu yükseltiyoruz.

ALTIN FİYATLARINI AVRUPA KURTARMA PAKETİ VE FED MALİ TEŞVİK PAKETİ GERİYOR! ALTIN ÇOK SERT FIRLAYACAK

Altın fiyatları için tetikleyici bir diğer unsun Avrupa Birliği tarafından üzerinde çalışılan kurtarma paketi oldu. Avrupa Kurtarma paketi ile 750 milyar Euroluk bu dev para işletmelere, vatandaşlara dağıtılacak. Ardından piyasaya salınan bu büyük para güvenli limana altına atacak. Tıpkı Amerika'da açıklanan 1.9 trilyon dolarlık paket gibi. İkisi de altını germeye ve yükseltmeye devam edecek. Bu nedenle altın fiyatlarını bu sene çok konuşacağız.

Büyük bir ekonomik kriz umarım bizi beklemiyordur ve pandemi ile işler sınırlı kalır. Doları bu seviyede tutmak için Merkez Bankası büyük çaba harcıyor, rezervler tükeniyor. Vatandaşın döviz bozdurduğu falan yok. Dolarını bozduranlar da altın alıyor. Dünyada ve Türkiye'de bu ekonomik kırılganlıklar sürdüğü boyunca dolar kurunda ve altın fiyatlarında hızlı ve şok yükselişler yaşanacak.

Altın fiyatları bu koşullar içerisinde ons altının fiyatı büyük sıçrama öncesi son geri çekilme. Yay fena gerildi, ok artık tutulamıyor. Büyük sıçrama öncesi son gerilme. Ok çok fena halde fırlayacak, onsun yükselişi ve sonrasında gram altında ki yükseliş ile büyük artışlar göreceğiz" diyerek yine çok konuşacak açıklamalara imza attı.
Yorumlar (0)