Sevgililer Günü Yüksek Fiyatlı Hediye Alanlar Dikkat! Vergi Cezası...

Yazımıza başlamadan önce Türk toplumuna vergi konularını sevdiren ve vergiyle ilgili mevzuatı eğlenceli, anlaşılır bir dilde kaleme alan çok değerli hocamız Şükrü KIZILOT’u saygıyla ve rahmetle anıyoruz.

Sevgililer Günü Yüksek Fiyatlı Hediye Alanlar Dikkat! Vergi Cezası...

Yazımıza başlamadan önce Türk toplumuna vergi konularını sevdiren ve vergiyle ilgili mevzuatı eğlenceli, anlaşılır bir dilde kaleme alan çok değerli hocamız Şükrü KIZILOT’u saygıyla ve rahmetle anıyoruz. Şükrü hoca Hürriyet gazetesinde ki köşesinde böyle önemli günleri hem hatırlatır hem de vergiyle ilgili bağlantılarına değinirdi. Hem hocamızı anmak hem de sevgiliye ya da eşimize hediye aldığımızda karşılaşacağımız durumlara değinmek istiyoruz.


Sevdiklerimize hediye almak güzel bir duygudur, hediyeyi alan kişi karşılaştığı sürprizden mutlu olurken hediyeyi verende karşısındaki insanın mutlu olmasından dolayı içinde bir sevinç yumağı oluşmaktadır. Yani bir çıkar ilişkisi olmadan karşılıksız bir beklenti içinde sevdiklerimize hediye almak güzel bir eylemdir. Peki hediye alınca her şey bitiyor mu? Durumu biraz açalım.


7338 sayılı Veraset ve İntikal vergisinin konusu şöyledir; Türkiye Cumhuriyeti tabiiyetinde bulunan şahıslara ait mallar ile Türkiye'de bulunan malların veraset tarikiyle veya herhangi bir suretle olursa olsun ivazsız bir tarzda bir şahıstan diğer şahsa intikali Veraset ve İntikal Vergisine tabidir.Yine aynı kanunun 5.maddesinde bu verginin mükellefi; ivazsız bir tarzda mal iktisap eden şahıstır. Şeklinde açıklanmış yani sevgilimize veya eşimize kanunun belirlediği tutarın üzerinde hediye aldığımızda o kişiye bu alınan hediye için ikametgahının bulunduğu vergi dairesine 1 ay içinde intikal beyannamesiyle beyan edilmesi gerektiğini de söylememiz gerekecek. Ödemede bir avantaj söz konusu çünkü İntikal vergisi beyanname verilip vergi tahakkuk ettikten itibaren (3) yılda ve her yıl Mayıs ve Kasım aylarında olmak üzere iki eşit taksitte ödenecek olup çıkan verginin hemen ödenmesi şart değildir.


Kanunda; ana, baba eş ve çocuklarından ivazsız mal intikali halinde vergi, ivazsız intikallere ilişkin tarifede yer alan oranların yarısı uygulanarak hesaplanır. Denmektedir. Yani hediye alacağınız kişiyi iyi seçmeniz gerekecektir. Çünkü eşinize hediye alırsanız kanunda belirlenen oranın yarısı baz alınarak daha az intikal vergisi ödeyeceksiniz ama sevgilinize hediye aldığınız durumda biraz daha yüksek olan vergisini de düşünmek zorunda kalacaksınız.


7338 sayılı Veraset ve İntikal vergisinin 4.maddesine göre 2021 yılı için 7.703 TL intikal vergisinden istisnadır. Yani eşinize veya sevgilinize bu tutarın altında bir hediye alırsanız vergi verilmesine gerek yoktur ancak aldığınız hediye bu tutarın üzerindeyse bu tutarı aşan kısım ciddi oranlarda vergiye tabi olacaktır. İntikal kanunu aile saadetini teşvik eden bir kanundur çünkü eşinize hediye aldığınız takdirde, tutarı 7.703 TL’yi aşıyorsa aşan kısım yasal oran olan %10 değil %5 uygulanarak vergi hesaplanacaktır. Kendisine hediye alınan eş sevincini yaşarken 1 ay içinde ikametgahının bulunduğu yerdeki vergi dairesine giderek intikal beyannamesiyle bahsi geçen hediyeyi istisna tutarının üzerindeki kısmıyla beyan edecektir. Yasal oranın yarısı tutarındaki vergisini de 3 yılda 6 taksitte ödeyecektir.


 Örneğin Serhat bey çok sevdiği eşini mutlu etmek için 50.000 TL değerinde bir takı setini aldığını düşünelim. 50.000 TL’nin 7.703 TL’si istisna yani 42.297 TL(50.000-7.703=42.297 TL) üzerinden vergi hesaplanacaktır. Serhat bey bu takı setini eşine aldığı için vergi %5 oranında hesaplanacak yani 2.114,85 TL (42.297 TL X0,05=2.114,85 TL) vergi eşi tarafından beyan edilecek ve 3 yılda 6 taksitte ödenecektir.


 “Sevgililer Günü”  güzel ve özel bir gündür. Sevginizi kime göstereceğinize iyi karar vermeniz gerekir.


ORHAN BAYTEKİN / VERGİ MÜFETTİŞİ


Emlak365.com Özel Haber
Yorumlar (0)