SGK 2021 Yıpratıcı İşler Listesi! Bu Mesleklerde Çalışanlar Erken Emekli Oluyor

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK'nın 2021 yılı yıpratıcı işler listesi. Çalışma şartları nedeniyle bazı meslek gruplarına ek prim desteği sağlanıyor. Bu meslek gruplarının neler olduğunu ve nasıl erken emekli olabildiklerini aktarıyoruz.

SGK 2021 Yıpratıcı İşler Listesi! Bu Mesleklerde Çalışanlar Erken Emekli Oluyor
Standart işlerde çalışan personellerin sigortaları günlük ödenir ve günlük hesap üzerinden sisteme dahil edilir. Ancak bazı meslek grupları yıpratıcı işler kapsamında değerlendirilmekte. Bu meslek gruplarına çalıştıkları süreç içerisinde ek prim sağlanır.

Yıpratıcı işlerde çalışanlar bir yıllık çalışma sonunda 365 günlük sigortalılık yerine en az 60 gün fazla olmak üzere daha fazla prim ödemiş sayılırlar. Emlak365.com olarak bizlerde bu sigortalılık prim günlerine ilişkin tüm ayrıntıları sizlerle paylaşıyoruz.

YIPRATICI İŞLERDE ÇALIŞANLARA ERKEN EMEKLİLİK

Sigortalı olarak çalışanların emeklilik hesaplamaları çalıştıkları sigortalı sürecin yanında ödemiş oldukları SGK primi ve belli bir yaşa gelme şartları üzerinden hesaplanır. Yıpratıcı işlerde çalışanların erken emekli olmalarında ki detay ise daha kısa sürede daha fazla prim ödemiş olmaları.

Halen uygulamada olan SGK mevzuatı, ağır ve yıpratıcı işte çalışanlara erken emeklilik sağlayan koşullar 01.10.2008 tarihi itibari ile uygulamaya girdi. Söz konusu bu düzenleme ile ağır ve / veya yıpratıcı iş kapsamında değerlendirilen işlerde çalışanların yıllık prim gün sayılarına ek prim günleri ilave edileceği duyuruldu. Karar kapsamında aşaıda yer alan meslek kollarında çalışanlara yıllık 60, 90 ve 180 prim günü ek olarak sağlanır.

HANGİ İŞLERE NE KADAR PRİM GÜN DAHİL EDİLİR?

Bazı iş kollarında çalışanlar 12 aylık çalışma süreçlerine 2 ay ek prim alırken bazı meslek gruplarında 12 aylık çalışmaya 3 ay, en zor çalışma koşullarında ise 12 aya 6 ay ek prim sağlanır. En zor çalışma grubunda yer alan mesleklerde çalışanlar 10 yıllık çalışmalarına 15 yıllık prim ödemesi yapmış olurlar.

Mesleklere Göre Ek Prim Süreleri

Yukarıda da belirttiğimiz gibi yıllık primlere eklenen süreler işin zorluk ve yıpratıcılık derecesine göre 60 gün, 90 gün ve 180 gün olarak uygulanır. Bu gruplarda yer alan meslekler ise şunlar;

60 Gün Ek Prim Sağlanan İş Kolları

* Kurşun ve arsenik işlerinde çalışanlar, Sağlık personelleri, Çimento fabrikalarında çalışanlar, Alüminyum fabrikalarında çalışanlar, Döküm fabrikalarında çalışanlar. Kok fabrikalarıyla termik santrallerinde çalışanlar.

90 Gün Ek Prim Sağlanan İş Kolları

* Cam fabrika ve atölyelerinde çalışanlar, Cıva üretim işleri ve sanayide çalışanlar, Asit üretimi yapan fabrika ve atölyelerde çalışanlar, Radyoaktif ve radyoiyoizan maddeler ile yapılan işlerde çalışanlar, Basın ve gazetecilik mesleği ile uğraşanlar, Demir çelik fabrikalarında çalışanlar.

180 Gün Ek Prim Sağlanan İş Kolları

* Maden işçisi gibi Yer altı işlerinde çalışanlar.
Yorumlar (15)
Behzat 2 hafta önce
Öze güvenlik niye yok
Duran bayir 2 hafta önce
Çiftçilik neden yok, biz yıpranmıyormuşuz acaba
Emrah 2 hafta önce
Metalik boya yol cizgi boyacilar neden yok koku var tiner var girtlak kanserine yol acan hersey var
Mustafa sarikaya 2 hafta önce
Maden işinde mermercilik yokmu?
Soner 2 hafta önce
Dövmehane sıcak dövme işçiliği tamamen ağır ve tehlikeli iş sınıfına giriyor.Çalışma ortamında direk kimyasallara maruz kalıyoruz yıpratıcı iş koluna dahil edilmesi gerekiyor.
Serkan türkel 2 hafta önce
Bilgi işlem personeli niye yok çok fazla radyasyon a maruz kalıyoruz
Fatih ergin 2 hafta önce
Otomotiv sektörü bu bahsi geçen her madde ile bire bir ilgili,bu sektörde çalışanları hiç hesaba katmamissiniz
Abanoz 2 hafta önce
Eee hani burada petrol istasyonlarında calışanları göremiyorum.... 7/24 kimyasal soluyorlar... ama siZde haklısınız bu calışanların ne sendikası nede kurumsallar hiç bir zaman sahip cıkanı olmamıştır..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın