SGK Aktivasyon Sorgulama İşlemi Nereden ve Nasıl Yapılır?

SGK aktivasyon sorgulama işlemi e-devlet sitesi kullanılarak internet üzerinden yapılabilir. Bu yazıda SGK aktivasyon hakkında bilgi verilmekte ve SGK aktivasyon sorgulama basamakları anlatılmaktadır. 

SGK Aktivasyon Sorgulama İşlemi Nereden ve Nasıl Yapılır?

SGK aktivasyon sorgulama işlemi e-devlet sitesi kullanılarak internet üzerinden yapılabilir. Bu yazıda SGK aktivasyon hakkında bilgi verilmekte ve SGK aktivasyon sorgulama basamakları anlatılmaktadır. 

Serhat KARAMAN
Serhat KARAMAN
06 Ocak 2020 Pazartesi 11:50
SGK Aktivasyon Sorgulama İşlemi Nereden ve Nasıl Yapılır?

SGK Aktivasyon İşlemi

SGK aktivasyon tanım olarak, işe yeni giren kişinin çalıştığı yerde 30 günü tamamladıktan sonra hastane ve eczane gereksinimlerinin aktif hale getirilmesidir. Aktivasyon işlemi yapılmadığı takdirde, çalışan sağlık güvencesinden yararlanamaz. SGK aktivasyon işlemi için aktivasyonu yapmak isteyen kişinin bu işlem için başvurabileceği iki yol vardır.

Bu yollar şunlardır:

•    SGK aktivasyonu yaptırmak isteyen kişi, şahsen SGK ‘ya giderek aktivasyon şubesine müracaatta bulunabilir.
•    SGK aktivasyonu yaptırmak isteyen kişi, SGK internet sitesi üzerinden aktivasyon işlemini gerçekleştirebilir.  

Bu müracaattan sonra kontrol amaçlı olmak üzere SGK aktivasyon sorgulama işlemi yapılabilir.

E-devlet Üzerinden SGK Aktivasyon Sorgulama Basamakları

SGK aktivasyon sorgulaması için kişinin öncelikle SGK’ya giderek aktivasyon işlemini yapmış olması gerekir. SGK aktivasyon sorgulama işlemi için izlenmesi gereken basamaklar şunlardır:

•    Öncelikle www.turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden e-devlet sitesi ana sayfasına girilir.
•    Daha sonra bu sayfada kimlik doğrulama için sorgulama yapmak isteyen kişi e-devlet şifresini ve TC kimlik numarasını ilgili yerlere yazar. Sorgulama yapan kişinin e-devlet şifresi yok ise bu amaçla herhangi bir PTT şubesine müracaat edebilir. E-devlet şifresi PTT’ye 2 TL ödeme yapılması karşılığında alınabilir.
•    Bu aşamadan sonra sitedeki yönlendirmeler takip edilerek SGK aktivasyon sorgulama işlemi gerçekleştirilir.

SGK Aktivasyon Sorgulama ve E-Borcu Yoktur Yazısı

SGK aktivasyon sorgulaması sadece çalışanlar için değil, işveren için de çok önemlidir. İşveren herhangi bir ihaleye girmesi gerektiğinde ‘’E-Borcu Yoktur’’ belgesi almalı ve bu belgeyi ilgili birime ibraz etmelidir. 

‘’E-Borcu Yoktur’’ belgesinin alınabilmesi için işverenin, çalışanlarına ait aktivasyon işlemlerinin eksik olup olmadığı kontrol etmesi gerekebilir. Aktivasyon işleminde herhangi bir eksiklik olması halinde işveren ‘’E Borcu Yoktur’’ yazısını alamaz.

SGK Aktivasyondan Yararlanabilecek Hak Sahipleri

SGK aktivasyon işlemi yapıldıktan sonra çalışana sağlanan sağlık avantajlarından, sadece çalışan değil çalışanın ailesi ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler de yararlanabilir. SGK aktivasyonu yapıldıktan sonra sağlık hizmetinden yararlanabilecek kişiler şunlardır:

•    Çalışanın bakmakla yükümlü olduğu 18 yaşından küçük çocukları,
•    Çalışanın bakmakla yükümlü olduğu çocukları 18 ila 25 yaş arasında ise ve hem annenin hem de babanın sağlık güvencesi var ise, anne ya da babanın birinin sağlık güvencesinden yararlanmayı seçmelidirler.
•    Çalışan SGK aktivasyonu yaptırdıktan sonra birlikte yaşamakta olduğu anne ve babası için sağlık güvencesinden faydalanmak için başvuruda bulunabilir.
•    Çalışanın kız çocuğu var ise kız çocuklarının yaşına bakılmaksızın, sigortalı bir işe girmedikleri sürece anne ya da babasından herhangi birinin sağlık güvencesinden yararlanma hakkı vardır.
•    Çalışanın erkek çocuğu öğrenimi devam ettiği sürece sağlık güvencesinden 25 yaşına kadar yararlanabilir. 25 yaşından sonra herhangi bir sigortalı işte çalışmazsa, sağlık güvencesi hakkı biter.
•    Çalışanın eşinin kendine ait bir SGK güvencesi yok ise, çalışan eşin sağlık güvencesinden otomatik olarak yararlanabilir.

SGK Aktivasyon İçin Gerekli Belgeler

SGK aktivasyonu yapıldıktan sonra aile fertlerinin durumuna göre sağlık güvencesi avantajlarından yararlanması için istenen evraklar şunlardır:

•    Sağlık yardımı talep ve taahhüt belgesi,
•    Vukuatlı nüfus kayıt belgesi,
•    Geçici kimlik numarası ve ikamet izni,
•    Sağlık Kurulu Raporu,
•    Öğrenci belgesidir.

Sağlık güvencesinden yararlanması istenen aile ferdinin durumuna göre yukarıdaki evraklardan biri ya da birkaçı istenebilir.

SGK aktivasyon sorgulama işlemi için yapılması gerekenler ve SGK aktivasyonu yaptırmanın başlıca önemli avantajları bunlardır.


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
çileli öğrenciler 2020-01-06 17:43:42

Allah rızası için okulları tatil edin buna öğrenciler olarak çok ihtiyacımız var bir günde evde kalalım yollar çok kayıyor.ve tepe çıkmam gerekiyor okullarin tatil edilmesini gereğini arz ederim saygılarımla
çileli öğrenciler