SGK Bu Durumda Olan Milyonlarca Çalışana Para İadesi Yapıyor! Başvuru Yapmayana Ödeme Yapılmıyor!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) üzerinden vatandaşlara bazı durumlarda para iadesi yapılıyor. SGK'dan para iadesi kimlere yapılır? SGK'dan para iadesi almak için ne yapmak gerekir? SGK para iadesi başvurusu nasıl yapılır? 

SGK Bu Durumda Olan Milyonlarca Çalışana Para İadesi Yapıyor! Başvuru Yapmayana Ödeme Yapılmıyor!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından vatandaşlara yapılan para iadeleri merak konusu olmaya devam ediyor. İşverenler tarafından çalışanları için SGK'ya ödenen primlerin bir kısmı çalışanlara iade edilebiliyor. Bu durumda hangi durumlarda, kimlere para iadesi yapılacağı merak konusu oluyor. SGK kimlere para iadesi yapıyor. 

SGK ÇALIŞANLARA PARA İADESİ YAPIYOR!

SGK Kanunu gereği SSK'lı çalışanlar için sigorta primleri işverenleri tarafından opnların adına SGK'ya ödeniyor. Bu prim ücreti en düşük brüt asgari ücret, en yüksek brüt asgari ücretin 7.5 katı kadar olabiliyor. 2021 yılı için yapılan hesaplamaya göre bir çalışan için 3.577 TL ile 26.831 TL arasında prime esas kazanç bildirimi yapılabiliyor. Bunun yüzde 14'ü oranında sosyal güvenlik primi ve yüzde 1'i oranında da işsizlik sigortası primi ödeniyor. 

KİMLER SGK'DAN PARA İADESİ ALABİLİR?

Her çalışan için SGK'ya sigorta primi ödemek zorunluyken bazı durumlarda çalışanlar birden fazla işverene bağlı olarak çalışabiliyorlar. Avukatlar, doktorlar, danışmanlık hizmeti verenler ve bunlara benzer bazı mesleklerde birden fazla işveren ile iş ilişkisi kurulabiliyor. Bu işverenler çalıştırdıkları işçiler içim sigorta primlerini SGK'ya yatırıyorlar. Bu durumda bir mükerrerlik ortaya çıkıyor. Bir işçi için çalıştığı iş yeri 30 gün, yine aynı işçi için çalıştığı iş yeri 10 gün sigorta primi yatırırsa o ayın sigorta prim hesabı 30 günü geçemiyor. Emekli aylık hesaplamalarında ise bu fazla olan sigorta primlerinin herhangi bir etkisi olmuyor. İşte bu noktada geri ödeme devreye giriyor. 

SGK'ya aylık prime esas kazanç tavanını aşan miktarda ödemeler yapılmışsa bu ödemelerin işçi için yapılan kısmı geri iade edilebiliyor. İşçilere bu kapsama giren hem sosyal güvenlik primlerinin hem de işsizlik sigortası primlerinin ödemesi SGK tarafından iade ediliyor. Ancak işverenler adına yatırılan tutarlarda herhangi bir şekilde iade hakkı bulunmuyor.

SGK PARA İADESİ NASIL ALINIR?

SGK'ya ödenen fazla prim ücretlerini nasıl geri alabileceğini merak edenlerin yapmaları gereken bazı işlemler bulunuyor. Öncelikle SGK'dan prim iadesi almak için yazılı talepte bulunulması gerekiyor. Yazılı talep olmadan SGK prim iadesi yapmıyor. Bu yazılı talep de iade başvurusu şeklinde iş yerinin bağlı bulunduğu sosyqal güvenmlik il veya merkez müdürlüklerine yapılması gerekiyor. Farklı illerde bulunan vatandaşlar bu taleplerini il müdürlükleri arasında yazışmalarla gerçekleştirip para iadesi alabiliyorlar. 

Yorumlar (0)