04 Mart 2020 Çarşamba 10:48 | Güncelleme: 04 Mart 2020, 11:07
SGK Doğum Parası Sorgulama Nereden ve Nasıl Yapılır?

Sigortalı olarak çalışan kadınlara doğum yardımı, devlet kanalları tarafından yapılmaktadır. Yalnızca sigorta statüsü 4A olan SSK’lı kadınların doğum sürecini kapsamaktadır. Doğum izninin kullanılması halinde SGK tarafından bilinen maaş oranının %2/3’ ü yardım olarak alınabilmektedir.

Doğum süreçlerine ilişkin bir diğer bilgilendirme ise emeklilik sürecine yaklaşan kadınlar sıkça başvurdukları bir sorgulama sistemidir. Doğum süreçlerinde oluşan prim açıkları hesaplanarak ödenmediği takdirde emekli maaş ödemeleri alınmamaktadır.

Doğum Parası Alma Kriterleri Nelerdir?

Doğum parası şartları, doğum başlangıcından önce sigortası işlenmekte olan ve ilk üç çocuğunun doğumu olan kadınlar üzerinde işlemektedir. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Doğum öncesinde sigortanın başlangıcının yapılmış olması
  • SSK’ya bağlı olma
  • Doktor tarafından resmi olarak verilmiş bir doğum belgesi
  • Doğum öncesinde maksimum 90 prim günü çalışılmış olma şartı,
  • Doğum başlamadan 8 hafta öncesine kadar ve doğumun yapılma gününden 8 hafta sonraki günden itibaren işe başlanmamış olması şartı,
  • Doğum sonrasında bebeği sağ kalması şartı

SGK doğum parası sorgulama yapılması, SSK’lı kadınların doğrudan kendilerine yönelik sunulan bir imkan olması sebebiyle aile yakınları tarafından sağlanamamaktadır. Bu yardım doğum iznini kullanmakta olan vatandaşlar için geçerli olmaktadır.

Yapılan yardımın tutarı maaş oranları ile doğru orantılı olarak değişkenlik göstermektedir. İzne ayrılan çalışanın üç aylık toplam brüt maaşının 90’a bölünmesi ile ortaya çıkan tutar günlük olacak şekilde temin edilmektedir.

Doğum yardımı alırken, doğum izni üzerinden hesaplama yapılmaktadır. Tek gebelik geçirenlerin 16 hafta izin hakkı olurken çoğul gebeliklerde 20 haftalık izin hakkı bulunmaktadır. Bu izin hakları, günlük destek ile çarpılarak toplam destek ödemesi hesaplanmaktadır.

Doğum Parası Sorgulama Sistemleri

Doğum parası nerelerden sorgulanır sorusuna cevaben e-devlet hizmetleri üzerinden sunulmakta olan işlemler belirtilmektedir. E-devlet sistemine giriş yapılmasının ardından bu sistem içerisindeki arama butonuna doğum parası sorgulama yazılarak başvuru başlatılabilmektedir.

E-devlet SGK hizmetleri bünyesinde yapılan başvuruların olumlu ya da olumsuz sonuçlarına da aynı sistemler üzerinden ulaşılabilmektedir. Bu kapsamda 6 ayı aşmayacak şekilde başvuru dönüşü faklı zaman dilimlerinde yapılabilmektedir.

E-devlet hizmetleri içerisinde iş görmezlik analık raporu olarak geçmekte olan hizmet, SSK sigorta statüsünde bulunmakta olan çalışan kadınların hesap içeriğinde görülmektedir. Eş, anne, baba gibi farklı bir SSK çalışanı hakkından faydalanılamamaktadır.

Emzirme Ödeneği Nedir?

Emziren annelere sunulan olanak, kapsamında verilmekte olan hizmet içeriği yine SSK’lı vatandaşları kapsamaktadır. Fakat diğer hizmetlerden farklı olarak eşi SSK statüsünde sigortaya bağlı olan kadınlar da bu ödenekten yararlanabilmektedirler.

Süt parası yardımı olarak da bilinen bu ödenek, SSK’lı vatandaşlara asgari geçim düzeyi üzerinden hesaplanarak oluşturulan tutarlar ile verilmektedir. Asgari ödeme tutarının değişkenliği ile emzirme ödeneği tutarında da birtakım değişiklikler söz konusu olabilmektedir.

Bu ödenek, yalnızca SSK statüsüne bağlı olan vatandaşlar için değil aynı zamanda Emekli Sandığı’na bağlı çalışan vatandaşların da faydalanabildiği bir ödenektir. 149 TL tutarı yalnızca bir ödeme şeklinde verilmektedir.

Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum parası almak üzere başvuru yapmak, e-devlet sistemi üzerinden mümkün olduğu gibi e-SGK üzerinden de yapılmaktadır. Bu başvurular doğum izninin başlaması ile birlikte yapılabilmektedir.

SGK doğum parası sorgulama sistemleri üzerinden de yapılan başvurunun olumlu ya da olumsuz sonuçları kontrol edilebilmektedir. Sistem üzerinden kişisel bilgilerin girilmesiyle başvuru yapıldığı gibi aynın sistem ekranı üzerinden kontrolü de sağlanmaktadır.

Kaynak: Emlak365.com


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.