03 Aralık 2019 Salı 23:46 | Güncelleme: 03 Aralık 2019, 00:07
SGK Evrak Sorgulama Nasıl Yapılır ve Nereden Öğrenilir?

Sigortaya ilişkin evrak taleplerinde pek çok konuya ilişkin dokümana ulaşılabilmektedir. Devlet kurumları ya da bazı belediyelere gönderilen SGK dilekçelerinin takibinde, emeklilik süreçlerinin takibinde bu hizmetlerden faydalanılabilmektedir.

SGK evrak sorgulama, e-devlet hizmetleri bünyesinde sunulmakta olan bir hizmettir. İş hayatı içerisinde ya da bankacılık işlemlerinde sigorta girişleri ve prim ödemelerine ilişkin talep edilen evraklara bu sistem sekmeleri üzerinden ulaşılabilmektedir.

Emeklilik yaş dönemine ilişkin sürecin takip edilmesi de e-devlet yoluyla sağlanabilmektedir. Emekli olmak isteyenlerin prim ödemelerini ve sigorta başlangıç tarihlerini takip edebilecekleri dokümanlar bu sistem üzerinden detaylı olarak görüntülenebildiği gibi, başvurularına ilişkin bölümlerle de takip sağlanmaktadır.

Emeklilik Evrak Takibi

Emeklilik başvurusunun onaylanma durumu, e-devlet üzerinden takip edilebilmektedir. Sigorta primlerine ilişkin ödemelerin tamamlandığı, emeklilik yaş sınırının doldurulduğu durumlarda yapılan emeklilik başvuru sonuçlarına bu sistem üzerinden bakılabilmektedir.

Buna ek olarak Sosyal Güvenlik Kurumu internet sitesi üzerinden T.C kimlik numarası ve evrak başvurusunun yapıldığı yıl belirtilerek de belirli emekliliğe dair evrak araması yapılabilmektedir. Bu işlem için www.uyg.sgk.gov.tr internet sitesi üzerinden emekliliğe ilişkin sekmeler seçilerek yönlendirme yapılmaktadır.

DYS Sorgulamalı Evraklar

Emeklilik başvurusunda DYS sorgulaması, ile emeklilik süreciyle ilgili pek çok evrak erişimi sağlanabilmektedir. E-devlet üzerinden sorgulanmakta olan DYS sorgulaması içeriğindeki evraklar şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Emeklilik kriterlerinin sağlanmasının ardından yapılan başvurunun olumlu ya da olumsuz geri bildirimi
  • Emeklilik maaşının başlatılma sürecine ilişkin bilgilendirmeler
  • Sosyal Sigortalar Kurumu aracılığıyla belirtilen prim ödemeleri
  • Aylık maaş tutarına ilişkin bilgilendirme

Doküman Yönetim Sistemi sorgulaması olarak verilmekte olan evraklar ile emekliliğe ilişkin pek çok işlen takip edilebilirken aynı zamanda SGK üzerinden yapılan başka işlemlerin de takibi mümkün olmaktadır.

SGK evrak sorgulama üzerinden, evrakların gerekli birimlere ulaşma durumları da kontrol edilebilmektedir. Bu sayede başvuruların sonuçlarıyla birlikte hangi aşama ve süreçlerden geçtiklerine dair de bilgilendirme yapılmaktadır.

Doküman Yönetim Sistemi evrak sorgulama, e-devlet içerisinde özel bir sekme olması dolayısıyla yalnızca SGK birimlerinin hizmetlerini içermektedir. Dolayısıyla herhangi bir kurum ve kuruluşa yapılan evrak takipleri bu işlemler içerisinde yer almamaktadır.

Evrak Başvuru Zamanları

Evrakların başvuru süreçleri takip edilirken aynı zamanda başvurunun yapıldığı andan itibaren hangi süre zarfında geri dönüş sağlandığına dair bir bilgiye de ulaşmak mümkün olmaktadır.

Emeklilik süreçlerine ilişkin evrak teslimlerinde ortalama evrak takip süresi minimum 1 aydan maksimum 2 aya kadar uzanmaktadır. İş günleri içerisinde sistem üzerinde işlenen evraklar için 2 aydan fazla zaman geçmesi halinde iletişim kurulması gerekmektedir.

Emeklilik evrakları içerisinde yapılacak takipler sigorta statülerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. 4A/4B/4C statülerinden yalnızca biri için yapılan başvuruların sonuçlarına en geç iki ay süre zarfında ulaşılmasına rağmen bu statülerden bir diğeri söz konusu olduğunda süreç üç aydan fazla zaman alabilmektedir.

Evrak takibi yapılırken, emeklilik başvurusunun dışında sigorta borçlanmaları ile ilgili bir başvuru yapılmak istendiğinde ise belirtilen süreler farklılaşabilmektedir. Yurt içi işlemleri daha kısa süre zarfında sonuçlanabilirken, yurt dışı işlemler için daha uzun zamanlara ihtiyaç duyulmaktadır.

SGK Evrak Takip Sistemi

Emeklilik evraklarının SGK aracılığıyla takibi yapılırken internet sitesi kullanılmaktadır. Uygulama içerisinde doküman yönetim sistemi ile SGK hizmetlerine ilişkin vatandaşı ilgilendiren evrakların birçoğuna ulaşmak mümkün olmaktadır.

SGK evrak sorgulama başlığı altında uygulamaya giriş yapıldığında doğrudan e-devlet sistemine yönlendirme yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra evrak takip, başvuru süreçleri ve yeni yayınlanan kanunlar gibi duyurulara da bu sistem üzerinden ulaşılmaktadır.


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.