SGK Formülüyle Emeklilik Yaşını 50’ye Düşürdü! İşte O Yöntem

SGK’nın emeklilik konusunda sağladığı haklardan yararlanarak emeklilik yaşını öne çekmek mümkün. Kadınlarda ve erkeklerde ayrı ayrı uygulanan bu yöntem ile bir çalışan emeklilik yaşını 50’ye düşürdü. İşte o çalışanın diğer çalışanlara örnek olan durumu.

SGK Formülüyle Emeklilik Yaşını 50’ye Düşürdü! İşte O Yöntem
Kadın çalışanlar ve erkek çalışanlar için SGK hastalık durumunda, çalışamayacak olunan durumlarda, askerlik ve doğum borçlanması yapılması durumunda, çalışma şartları ağır olan işlerde çalışmaları durumunda erken emeklilik sağlıyor.

Genel olarak uygulanan bu haklar kişiye özel etki yapıyor. Çalışanların işe başlama, prim ödeme, sigortalılık gün sayısına göre hem sağlanan haklar değişiyor hemde emeklilik yaşına etkisi değişiyor. Emlak365 olarak bizlerde bu konuyu bir soru ve cevap ile paylaşıyoruz.

EMEKLİLİK YAŞI NASIL 50’YE İNDİRİLİR BİR SORU BİR CEVAP

Kadın çalışanlar doğum borçlanması ile emekliliklerini öne çekebilirler. Aynı şekilde erkek çalışanlar için de askerlik borçlanması hakkı var. Kadın çalışanlar 3 çocuk doğumu için borçlanma yapabilirler erkekler ise askerlik süresi kadar. Eskiden askerlik sürecinin 18 ay, 15 ay ve 12 ay uygulanması nedeniyle de bu hak emeklilik yaşını doğrudan etkilemekte.

1 Soru – 1 Cevap

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ekrem Sarısu’ya bir erkek çalışan askerlik borçlanması ile emeklilik yaşını en fazla ne kadar öne çekebileceğini sordu.

Erkek çalışan sorusunda kendisine ait bilgiler verdi. Kişi kendisine dair “8 Kasım 1969 doğumluyum. Mayıs 1989- Kasım 1990 arası 18 ay askerlik yaptım. SSK’lı işe giriş tarihim 1 Aralık 1991. 188 gün askerlik borçlanması yaptım.” Bilgileri verdi. Çalışan sorusunda da “Bu şartlara göre ne zaman emekli olabilirim?” sorusunu sordu.

SGK Uzmanı çalışanın bu sorusuna ise çalışanın hangi koşullarda emekli olabileceğine yanıt vererek başladı. Ekrem Sarısu yanıtında “Askerlik borçlanması sigorta başlangıç tarihinizi 188 gün geri, götürerek, emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5375 gün prim ödeme ve 50 yaş şartlarına tabi olmanızı sağlıyor.” İfadelerini kullandı. Sarısu çalışanın 5375 gün primi olması durumunda hemen emekli olabileceğini ifade etti.
Yorumlar (0)