SGK İlan Etti! Listedeki Hastalıklardan Biri Varsa Erken Yaşta Emekli Olma Hakkınız Var

SGK çalışanlara malulen emeklilik hakları kapsamında erken yaşta emekli olma imkanı sağlıyor.

SGK İlan Etti! Listedeki Hastalıklardan Biri Varsa Erken Yaşta Emekli Olma Hakkınız Var

SGK çalışanlara malulen emeklilik hakları kapsamında erken yaşta emekli olma imkanı sağlıyor. SGK'nın listesinde yer alan hastalıklar ve erken yaşta emekli olmak isteyenlerin sağlamaları gereken koşullar haberimizde.

Emlak365.com - Emekli olabilmek için prim ödeyen vatandaşların sağlık sorunları olması durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu bazı özel haklar sağlıyor. Çalışanların sağlıklarının ve ödemiş oldukları primlerinin korunması amacıyla sağlanan bu haklar ile yaşa bakmadan emeklilik mevcut. Bizlerde on binlerce çalışanın merak ettiği konulardan biri olan malulen emeklilik detaylarını araştırdık. 

MALULEN EMEKLİLİK NEDİR?

Malulen emeklilik sağlık sorunları nedeniyle çalışmayacak durumda olan vatandaşların emekli edilmesidir. Malulen emeklilikte çalışanların yaşına bakılmaz. Talep edilen sigortalılık gün şartı, prim şartı ve sağlık kurulu raporlarını karşılayan vatandaşlar ek koşullar olmadan emekli olabilirler. 

MALULEN EMEKLİ EDEN HASTALIKLAR HANGİLERİ

1. Grup: Yardımsız Ayakta Durmayı Engelleyen Denge Bozuklukları İle Birlikte İşitme Kaybı - Anemi - Behçet Hastalığı, Görme Azlığı - Retina Kanamaları,

2. Grup: Baş Ve Boyunun Yumuşak Dokusu, Cilt, Lenfoma, Lösemi, Multipl Myelom, Tükrük Bezleri, Tiroid Bezi, Meme, Sinir Sistemi, Akciğer, Mide, İnce Ve Kalın Barsak, Karaciğer, Safra Kesesi, Safra Yolları, Pankreas, Böbrek, Mesane, Genital Yollar, Prostat, Testis, Penis Kanserleri,

3. Grup: Epilepsi - Demans - Beyin Tümörleri - Parkinson Sendromu - Serebral Palsi - Multiple Skleroz - Zeka Gerilikleri (IQ 50 Ve Altı) - Şizofreni - Bipolar Bozukluk

4. Grup: Gastrointestinal Kanamalar - Karaciğer Sirozu - Karaciğer Nakli - Kalp Yetmezliği - Kol, Bacak Gibi Organ Kaybı, Kalp Kapak Hastalıkları - Kalp Nakli - Böbrek Nakli - Akciğer Nakli - Tüberküloz - AIDS.

MALULEN EMEKLİLİK İÇİN 3 ŞARTA DİKKAT

Malulen emekli olmak için başvuruda bulunacak olan vatandaşların sağlamaları gereken 3 koşul bulunuyor. Bu koşulun başında ilk sırada hastalığın çalışma durumuna etkisi bulunuyor. SGK malulen emeklilik için başvuru yapılacak olan hastalığın çalışmaya başladıktan sonra çıkmış olması gerektiğini bildiriyor. Bunun yanında hastalığın, çalışanların çalışma gücünün yüzde 60'ının kaybetmesine neden olması gerektiğini ilan etti. Bu durum sağlık kurulu raporuyla belirleniyor. Malulen emeklilik için ayrıca 1800 gün prim ödemiş olmak ve 10 yıl sigorta gün şartı gerekiyor.

Yorumlar (0)