SGK İlan Etti! Psikolojik Hastalıklar da Erken Emekli Ediyor

Malulen emekli eden psikolojik hastalıklar arasında çok sayıda rahatsızlık yer alıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu bu rahatsızlıklara ilişkin listeyi yayımlarken burada esas olan psikolojik hastalıkların çalışmaya olan etkileri.

SGK İlan Etti! Psikolojik Hastalıklar da Erken Emekli Ediyor
Malulen emekli eden psikolojik hastalıklar arasında çok sayıda rahatsızlık yer alıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu bu rahatsızlıklara ilişkin listeyi yayımlarken burada esas olan psikolojik hastalıkların çalışmaya olan etkileri. Emlak365.com olarak bizlerde SGK'nın listesinde yer alan hastalıkları derledik.

Yaş şartı olmadan, malulen emekli olmak için gerekli koşulların neler olduğunu, mevzuatta yer alan malulen emekli eden psikolojik hastalıkları ve malulen emeklilik için tüm genel şartları aktarrıyoruz.

MALULEN EMEKLİ EDEN PSİKOLOJİK HASTALIKLAR

Malulen emekli eden psikolojik hastalıklar listesinde çok sayıda rahatsızlık bulunuyor. Bu rahatsızlıkların malulen emekliliğe neden olmalarında ki en temel neden ise çalışma gücüne etkileri. Çalışma gücünü doğrudan etkileyip kişiyi çalışamayacak duruma getiren psikolojik hastalıklar şunlar;

Düşük IQ Seviyesi Malulen Emekliliğe Neden Olur

Çalışanın IQ seviyesinin düşük olması malulen emeklilik hakkı sağlar. SGK mevzuatında bu şart 50 puan ve altında IQ'ya sahip olanlar için emeklilik hakkı tanınır.

1. Grup Psikolojik Hastalıklar

Şizofreni ve alt tipleri, şizoafektif bozukluk, sanrısal bozukluklar, atipik veya başka türlü sınıflandırılamayan psikozlar.

2. Grup Psikolojik Hastalıklar

Progresyon gösteren ve çalışma imkânı vermeyen bipolar bozukluk, beyin hasarı, beyin işlev bozukluğuna bağlı davranış bozuklukları, organik kişilik ve davranış bozukluğu, frontal lob sendromu, vb. hastalıklar.

3. Grup Psikolojik Hastalıklar

Psikotik özellikli kronik obsesif kompulsif bozukluk, kronik travma sonrası stres bozukluğu ve komorbiditesi.

4. Grup Hastalıklar

Beyin hasarı, beyin işlev bozukluğu ve bedensel hastalıklara bağlı ruhsal bozukluklar (organik bipolar tiplerini içerir, organik sanrılı bozukluk, demansiyel ve amnestik vb. tablolar.

5. Grup Hastalıklar

Yaygın gelişimsel bozukluklar (otistik bozukluk, asperger ve benzeri hastalıklar.

PRİM VE GÜN ŞARTINA DİKKAT

Malulen emeklilik için yaş şartı aranmaz. Kişi kaç yaşında olursa olsun fiziksel ve psikolojik hastalıklar nedeniyle çalışma gücünün yüzde 60'ını kaybetmişse malulen erken emekli olur. Ancak sağlanması gereken prim ve gün şartları bulunmaktadır. Malulen emekli olmak isteyenler için 10 yıllık sigortalılık süresinin tamamlanması ve en az 1800 gün prim ödenmiş olması gerekiyor.

MALULEN EMEKLİ OLMAK İSTEYENLER İÇİN ADIM ADIM YAPILMASI GEREKENLER

Psikolojik hastalıklar nedeniyle malulen emeklilik başvurusunda bulunacaklar kendi il veya ilçelerinde yer alan SGK Müdürlüklerine gidecekler. Yazılı başvuruda bulunacak olan vatandaşlar daha sonra sağlık sorunlarının tespiti için hastanelere yönlendirilecekler. Burada sağlık sorunları tespit edilecek ve sağlık kurulunun karşısına çıkılacak. Ardından çalışanın çalışmayacak durumda olduğu tespit edilirse malulen emeklilik sağlanacak.
Yorumlar (0)