03 Aralık 2019 Salı 16:53 | Güncelleme: 03 Aralık 2019, 00:06
SGK İşveren Borç Sorgulama Nasıl Yapılır ve Nereden Öğrenilir?

SGK işveren borç sorgulama ekranı içerisinde de kendi sigorta ödemelerinde aksaklık olan yahut ödeme yapmayan işverenlerin prim borçlarını takip edecekleri sekmeler hizmete sunulmaktadır.

SSK ve Emekli Sandığı güvencesinden faklı olarak BAĞ-KUR güvencesine sahip olanlar, kendi prim borçlarını düzenli olarak takip ettikleri için bazı durumlarda eksik ya da hatalı ödemeler oluşabilmektedir. Bunun için bazı vatandaşlar otomatik bir ödeme planı belirlerken bazı vatandaşlar ise kendi planını yapmak istemektedirler.

SGK 4B Prim Ödemeleri

Sosyal sigorta borçlanmasında BAĞ-KUR ödemleri, emeklilik sürecinde ortalama bir borcun çıkarılması ve akabinde gerek kredi ile gerek nakit ödeme ile borcun kapanması şeklinde yapılmaktadır.

Bankalar üzerinden sağlanan emeklilik kredileri kapsamında farklı vade seçenekleri ile ödeme kolaylıkları sağlanırken bu ödeme finansmanı emekli maaşı ile garanti altına alınmaktadır. Bu şekilde kredi bünyesinde kefil ve ipotek gereği aranmamaktadır.

Prim ödemeleri yapılırken, tamamlanması gereken gün sayısı ve emeklilik yaşında da farklılıklar söz konusu olmaktadır. Örneğin 9000’e varan tamamlanması gereken gün ilan edilirken aynı zamanda emeklilik yaşı da 65’e kadar yükselebilmektedir.

Bu kriterleri öncesinde BAĞ-KUR güvencesinden yararlanmak isteyen bir vatandaşın emekli olma olanağı bulunmamaktadır. Dolayısıyla prim ödemeleri yapılmadan önce emeklilik kriterlerinin tam olarak sağlanıp sağlanmadığına ilişkin bilgi edinilmesi gerekmektedir.

SGK Emeklilik BAĞ-KUR Borçlanması

Sosyal Sigortalar Kurumu BAĞ-KUR primleri, emeklilik sürecine başlayan vatandaşlar için gün doldurma zorunluluğuna işaret etmektedir. Bu kapsamda kanun ile belirlenen günün dolmasının ardından prim ödemeleri de yapılarak emekli olunabilmektedir.

SGK işveren borç sorgulama hizmetleri kapsamında emeklilik yaşını bekleyen yahut ödemeleri için ödeme planı oluşturan vatandaşlar için ayrılmış sekmeler bulunmaktadır. E-devlet üzerinden yapılacak işlemleri bu şekilde detaylandırmak mümkün olmaktadır.

BAĞ-KUR borçlanmasını düzenli yapamayanlar için, bankalar işverenlere kredi olamadı sunabilmekte böylelikle borçlar toplu halde ödeyebilmektedir. Maaş üzerinden kesinti yapılarak oluşan ödemeler, istenen vadelere bölünebilirken farklı ödeme planları da sunabilmektedir.

E-devlet Üzerinden Prim Borcu Öğrenme

Sigorta borçlanmaları hesaplarken e-devlet hizmetleri, vatandaşları SGK sistemine yönlendirmektedir. Bu sistem dahilinde bazı bilgilerin girilmesi ile borç hesaplama ekranı sonuç vermektedir. Sistem tarafından istenen bilgiler şu şekilde sıralanabilir:

• Cinsiyet

• Doğum Tarihi

• 4A/4B sigorta statüsüne ait gün sayısı

• Askerlik gün sayısı

• Fiili olarak çalışılan gün sayısı

• Yurtdışı borçlanmasında gün sayısı

• Sigorta gününü doldurulduğu tarih

• Maluliyet durumu

• Erken yaşlanma durumu

Sistem üzerinden gerekli bilgiler ile veri girişi yapıldığında sigorta prim ödemelerine ilişkin ödeme eksikleri çıktığı gibi, BAĞ-KUR özelinde de ödenmeyen primler ekran üzerinden görüntülenebilmektedir.

E-devlet BAĞ-KUR Hizmet Dökümü

Sigorta hizmetlerinin e-devlet tarafından sunulması, vatandaşların emekli olma süreçlerinde ihtiyaçları olan her türlü bilgi ve dokümana erişim olanaklarını da vermektedir. Bu evrakların takibi ile emeklilik sürecinde maaş kesintisine sebebiyet vermeden emekli olmak mümkün olmaktadır.

SGK işveren borç sorgulama hizmetleri içerisinde yer alan, sigorta tescili, sigorta başlangıç tarihi gibi önemli bildiler de emeklilik öncesinde vatandaşlara belirli kolaylıklar sunmaktadır. Bazı kurum ve kuruluşlar tarafından talep edilen bu evraklara sistem üzerinden ulaşmak oldukça kolay olmaktadır.

BAĞ-KUR üzerinden yapılan borç sorgulamaları, diğer sigorta güvencelerinin aksine erken yaşlarda oluşmaktadır. Ödemelerin şahsi olarak takibini zorunlu kılan bu güvence iş yeri sahiplerine hitap ettiği için emeklilik yaşı olarak da sigorta yaşından daha yüksekte tutulmaktadır.


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.