SGK Mevzuatında Var Bilinmiyor! Erken Yaşta Emekli Olmak İçin...

Emekli olmak isteyen kadın ve erkek çalışanlar, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından aranan tüm koşulları sağlamak zorundalar.

SGK Mevzuatında Var Bilinmiyor! Erken Yaşta Emekli Olmak İçin...
Emekli olmak isteyen kadın ve erkek çalışanlar, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından aranan tüm koşulları sağlamak zorundalar. Çalışanların temel olarak sağlamaları gereken koşullar prim şartı, gün şartı ve yaş şartı olurken bu koşullar çok sayıda etmene bağlı olarak değişir.

Kişilerin kendi durumlarına özel olarak belirlenen ve herkese ayrı uygulanan bu koşullar ise bazı durumlarda değişebilir. SGK'nın çalışanlara sağladığı hakları tüm ayrıntıları ile aktarıyoruz.

ERKEN YAŞTA EMEKLİ OLMAK İÇİN

Çalışma hayatında yer alan vatandaşların bir bölümü emeklilikte yaşa takılanlar kapsamında yer alıyor. Emekli olmak için gün ve prim şartını sağlamış olan bu vatandaşlar yaşlarının dolmasını bekliyorlar. Emekli olmak için gerekli en önemli koşul durumunda bulunan yaş şartı ile çok sayıda etmene bağlı olarak değişebiliyor. Emeklilik yaşının belirlenmesinde ise işe başlama tarihleri ön planda.Çalışanların ilk işe başlama, yani ilk sigorta ödemelerinin yapıldığı tarih çok önemli. Burada en önemli tarih ise Eylül 1999. Bu tarihin dışında ise 3 önemli aralık bulunuyor. SGK emeklilik yaşı hesaplamada, çalışanların Eylül 1999 öncesinde ilk sigorta girişlerinin olmasına, 1999 - 2002 yılları arasında, 2002 - 2008 yılları arasında ve 2008 yılı sonrasına bakıyor.

Bu tarihler arasında 2008 sonrası son düzenleme kapsamında 65 yaş şartı ile emekli olacaklar. Bunun dışında ise emeklilik yaşı 60 yaş ve öncesi olarak uygulanacak. İlk işe giriş tarihi 1999 Eylül döneminden önce olanlara ise tamamen ayrı bir hesaplama yapılacak. İlk işe başlama tarihi ne kadar eski ise emeklilik yaşı düşer. SGK'nın sisteminde yer alan bu emeklilik yaşı ise askerlik ve doğum borçlanmasıyla düşebilir.SGK MEVZUATINDA VAR EMEKLİLİK YAŞINI DÜŞÜREBİLİRSİNİZ

Sosyal Güvenlik Kurumu mevzuatında emeklilik yaşı kadınlarda doğum borçlanması, erkeklerde ise askerlik borçlanması ile düşürülebilir. Borçlanmalarda ilk işe giriş tarihleri de değişebildiği için emeklilik yaşı etkilenir. Ayrıca prim eksiği olanlar borçlanmalar ile erkeklerde 18 aya kadar kadınlarda ise 3 doğum süreci kadar erken emekli olabilirler.

BORÇLANMA YAPARAK KAÇ YAŞINDA EMEKLİ OLABİLECEĞİNİ HESAPLAYINKadın ve erkek çalışanlar SGK'nın resmi sitesinden kaç yaşında emekli olabileceklerini hesaplayabilirler. Bunun için SGK'nın resmi sitesinden hesaplama yapmak gerekiyor. Yukarıda yer alan görselde ki alanları dolduracak vatandaşlar en erken kaç yaşında emekli olabileceklerini hesaplayabilirler.
Yorumlar (0)