SGK Prim Borcu, Vergi Affı, Yapılandırma Müjdesi Bekleyenlere Bir İyi Bir Kötü Haber

Koronavirüs salgını sonrasında hükümetten ekonomik adımlar ve iyileştirme bekleniyordu. Maliye Bakanlığı'ndan beklenen çalışmalar kapsamında SGK prim borcu ödemelerinde, yapılandırma alanında ve vergi affı konularında düzenleme talebi dile getiriliyordu. Siyasi gündeminde üzerinde durduğu konular borç ödemeleri yaklaştıkça daha sık konuşulur oldu. Peki Maliye Bakanlığı 2020 yılında vergi affı düzenlemesi çıkacak mı? SGK prim ödemelerine ilişkin iyileştirme destek gelecek mi? Kredi ve diğer borçlar için yapılandırma sağlanacak mı? Tüm bu soruların yanıtları ve SGK Prim Borcu, Vergi Affı, Yapılandırma ile ilgili son açıklamalar yazımızda.

SGK Prim Borcu, Vergi Affı, Yapılandırma Müjdesi Bekleyenlere Bir İyi Bir Kötü Haber

Covid-19 salgını kapsamında zor günler geçiren esnaflar Maliye Bakanlığı başta olmak üzere ilgili kurumlardan ekonomik adımlar atmalarını beklediler. Salgın kapsamında işleri beklendiği gitmeyen esnaflar kredi ve diğer borç ödeme tarihlerinin yaklaşmasıyla iyice zorlandılar. 

Esnafların zorlanmasında neden olan durumlardan birisi de sağlanan kredi imkanlarından faydalanamamak oldu. Sağlanan özel ve avantajlı kredilerde borcu yazısı yoktur yazısı istendiği için çok sayıda esnaf kredi fırsatlarından da yararlanamadılar. 

VERGİ AFFI, SGK PRİM BORCU VE YAPILANDIRMA ADIMI

 SGK Prim Borcu, Vergi Affı, Borç Yapılandırması için en önemli beklentiler Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın geçtiğimiz dönemde açıkladığı Yeni Ekonomi Programı Paketi oldu. 

Maliye Bakanı Albayrak, 2020-2023 YEP paketinde bu konulara ilişkin herhangi bir bilgi vermedi. Yeni dönem ekonomi programı adına konuşan Bakan Albayrak'ın konuşmasının sonrasında ise düzenlemelerin nasıl olacağına dair değerlendirmeler yapıldı. 

Vergi Affı Değil ama Yapılandırma Olacak

Nedim Türkmen köşesinde yazmış olduğu yazısında vergi borçlarına ilişkin verilere değindi. Devletin 2020 yıl sonu itibariyle 243 milyar 987 milyon TL vergi tahsil edemeyeceğini ifade eden Türkmen bu borçlar için af değil yapılandırma olabileceği üzerinde durdu. 

MHP'DEN DÜZENLEME TALEBİ

Siyasilerin konuya dair açıklamalarında son taleplerden birisi de Milliyetçi Hareket Partisi'nden geldi. MHP Milletvekili Ümit Yılmaz konuya dair yapmış olduğu konuşmasında şu ifadeleri kullandı. 

"Geçmiş senelerde esnaflarımızın vergi, SGK, kredi borçlarına yapılandırmalar düzenlenmesine rağmen yeni ekonomi programda bu tür bir uygulama yapılmayacağı öngörülmektedir. Esnafımızın asıl yapılandırma yapılması gereken dönemi bence tam da Covid-19 salgınının devam ettiği bu dönemdir. Zira esnafımız tarihin hiçbir döneminde bu kadar uzun süren bir olağanüstülük yaşamamıştır. Hazine ve Maliye Bakanlığımızın bu şartları göz önünde bulundurarak gerekli tedbirleri bir an önce almasını ve tüm esnafımızın beklentisini karşılamasını beklemekteyiz."

BERAT ALBAYRAK AF OLMAYACAĞINI DİLE GETİRMİŞTİ

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak geçtğimiz aylarda borç aflarına ilişkin bir açıklamasında, bundan sonraki dönemlerde borçlara af olmayacağını ancak yapılandırma düzenlemelerinin gelebileceğini ifade etmişti.

Emlak365.com