SGK Şartları Uyan Çalışanlara 4 Bin TL Geri İade Ediyor!

Vatandaşlar tarafından SGK'ya yapılan ödemelerin bir kısmının iade edildiği bildirildi. Sosyal Güvenlik Kurumu'na askerlik ve doğum borçlanması yapan vatandaşların ödedikleri paranın yüzde 15'lik kısmını vergi iadesi ile geri alabilecekleri açıklandı. SGK geri iade nasıl alınır?

SGK Şartları Uyan Çalışanlara 4 Bin TL Geri İade Ediyor!

Türkiye'de milyonlarca vatandaş ileride bir gün emekli olduklarında rahat edebilecekleri ümidi ile SGK'ya farklı kalemlerde ödemeler gerçekleştiriyorlar. Bu ödemeler doğruda veya dolaylı olarak yapılabiliyor. Çalışanlar adına her ay işverenler tarafından SGK'ya ödeme yapıldığı gibi çalışanlar bazı ödemeleri de kendileri yapabiliyorlar. Çalışanların yaptıkları ödemelerin en başında borçlanma geliyor. Erkekler askerlik borçlanması ve kadınlar doğum borçlanması ödemesi yaparak emeklilik sırasında avantaj elde etmenin imkanlarını zorluyorlar. 

BORÇLANMA YILLIK NE KADAR ARTAR?

SGK'ya yapılan borçlanmalar çalışanlara ileride büyük faydalar sağlamaktadır. Bu borçlanmalar çok sayıda ad altında olsa da en çok kullanılanı doğum ve askerlik borçlanmalarıdır. Borçlanma miktarları ise asgari ücrete göre belirlenmektedir. Her yıl asgari ücretin zam miktarı kadar artan borçlanma maliyetleri brüt asgari ücret ile bunun 7,5 katı oranında olabilir. 

BORÇLANMA KAÇ TL'DİR?

Askerlik, doğum veya bir başka borçlanma yapmak isteyen vatandalar SGK'nın borçlanma maliyetlerini ve tarifelerini merak ediyorlar. 2021 yılı asgari ücret rakamlarına göre bir günlük borçlanma priminin tutarı 38,16 TL ile 286,20 TL arasında değişmektedir. Asgari ücret düzeyinden bir borçlanma yapıldığında bir çocuk için 720 gün edenk gelen 2 yıllık doğum borçlanması ise 27.475 TL ödenmelidir. 

BORÇLANMA NE ZAMAN YAPILIR?

Borçlanmanın ne zaman yapılacağı tamamen borçlanmayı yapacak kişinin tasarrufundadır. SGK mevzuatı bu konuda borçlanma yapacak kişiye geniş bir hareket alanı tanır. Borçlanma çalışanlar tarafından hemen yapılabildiği gibi emeklilik yaşının dolmasına kısa bir süre kala da yapılabilir. Borçlanma için başvuru yapıldığında tahakkuk eden prim 30 gün içerisinde ödenmelidir. 

BORÇLANMA YAPANLARA 4 BİN TL İADE

SGK sisteminde borçlanma yapan vatandaşlara ödediklerin prim üzerinden dolaylı iade yapılabilmektedir. Buna örnek verilecek olursa doğum veya askerlik borçlanması kapsamında 27.475 TL ödendiğini düşünelim. Vatandaşın cebinden bu para çıkıp SGK'nın hesaplarına aktarılmıştır. SGK tarafından vatandaşa bu para iade edilmez. Ancak Çalışanların gelir vergisine esas kazançlarından bu ücret bir anlamda aide alınabilir. En düşük vergi oranı yüzde 15 olduğu düşünülürse 27.475 TL'lik primin kazançlardan indirilmesi ile 4.121 T'lik tutar vergiden mahsup edilir. Bu şekilde vergi iadesi alınmış olur.

Yorumlar (0)