SGK’da Açık Giderek Büyüyor! Ekonomistler Uyarıyor

SGK’daki açığın hızla büyüdüğünü açıklayan Erdoğan Toprak, Hazine’den SGK’ya aktarılan değerlerin yılsonunda 250 milyar TL’nin üstüne çıkacağını ifade etti.

SGK’da Açık Giderek Büyüyor! Ekonomistler Uyarıyor
SGK’daki açığın hızla büyüdüğünü açıklayan Erdoğan Toprak, Hazine’den SGK’ya aktarılan değerlerin yılsonunda 250 milyar TL’nin üstüne çıkacağını ifade etti. Ekonomistlerin verileri ise SGK’nın açığındaki büyümeyi gündeme getiriyor.

2020 senesi Kasım ayı sonunda aktif sigortalı çalışan sayısı 20 milyon 441 bin kişi iken bu sayı beş yıl öncesinde 2015 yılında 19 milyon 217 bin kişi olarak tablolara yansımış. 2021 başına gelindiğinde ise rakam düşmeye devam ediyor.

Ekonomistler beş yıl boyunca aktif olarak sigortalı çalışarak, prim ödeme yapan kişi sayısının her sene 220 bin kişi olmak üzere sadece 1.2 milyon arttığını vurguluyorlar.

Açığın Sebepleri


Ekonomistlere göre, işsiz sayısının Kasım ayından beri 10 milyon rakamına çıkması da SGK’nın aktif prim ödeyen çalışan sayınsın neden artmadığını ortaya çıkarıyor. SGK’nın aktif prim ödeyen çalışan sayısının azalması ise hazineden bu alan değer aktarımı yapılmasına yol açıyor. Ekonomistler, son beş yıllık süre içinde SGK’dan emekli aylığı alanların sayısında 1 milyon 870 bin artış olduğunu, bu emeklilik durumlarının ise aktif prim ödemelerini aynı anda aşağı çektiğini vurguluyorlar.

Son 5 yıllık süre içinde SGK’nın aktif çalışan sayısı yılda 220 bin kişi artarken, emekli aylığı alanların sayısı ise 375 bin kişi artmış. Ekonomistler bu iki veri arasında dengenin sağlanmamasının kayıplara yol açıtını ifade ediyorlar. Çalışan ve aktif şekilde prim ödeyenlerden kesilen primler ve SGK’ya tahsis edilen bütçe ödeneği birçok kaleme ilişkin giderleri tam anlamı ile karşılayamadığı için son 11 yıl içinde toplam 232 milyar lira açık olduğu belirtiliyor.

İşsizlik Fonu Verileri


Ekonomistler ise işsizlik oranlarının bu şekilde seyretmesi ve aynı anda emeklilik işlemlerinin devam etmesi halinde oluşan dengesizliğin, yapılan analizlere göre 2021 yılı sonunda 250 milyar lira üzerinde açığı gündeme getireceğini belirtiyorlar.

Ekonomistler tüm bunların yanında İSF diğer bir ifade ile İşsizlik Fonu ele alındığında ise rakamda büyük bir erimenin olduğunu belirtiyorlar. İSF nakit varlıklarında 2021 yılı içinde ölçülen erime rakamı ise 40 milyar lira olarak belirlendi.
Yorumlar (0)