SGK'dan Emekli Olamayanlara Toplu Para İadesi 2020! SGK Prim İadesi Nasıl Alınır, Başvuru Nereden Yapılır, Şartları Nelerdir?

Çalışan her kişinin en büyük hayali emeklilik olarak öne çıkarken SGK emekli olamayanlara belirli koşullar altında ödemiş oldukları primler için toplu para ödemesi yapabilmektedir.

SGK'dan Emekli Olamayanlara Toplu Para İadesi 2020! SGK Prim İadesi Nasıl Alınır, Başvuru Nereden Yapılır, Şartları Nelerdir?

Çalışan her kişinin en büyük hayali emeklilik olarak öne çıkarken SGK emekli olamayanlara belirli koşullar altında ödemiş oldukları primler için toplu para ödemesi yapabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu SGK prim iadesi 2020 hesaplama işlemleri ile emekli olamayanlara para iadesi yapıyor. SGK prim geri-alma dilekçesi yazarak başvuruda bulunan kişilere aranılan şartları taşımaları halinde o tarihe kadar SGK emeklilik numarası üzerine yatırılan tüm para tutarı toplu olarak geri ödeniyor. Her ay düzenli olarak SGY'ya prim ödemesi yapan ancak buna rağmen emekli olamıyorum diyenler için toplu para ödemesi için merak edilen detaylar haberimizde...

Türkiye'de emekli olmak isteyen çalışanların Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından aranılan belirli kriterleri taşımaları gerekmektedir. Bu şartları taşıyan kişiler emekli olarak her ay düzenli emekli aylığı geliri elde etmeye hak kazanırken ne yazık ki bazı kişiler de emekli olamadıkları için SGK'dan toplu para iadesi almaya hak kazanmaktadır. 

SGK SOSYAL GÜVENLİK KURUMU'NA YATIRILAN PARALAR NASIL İADE ALINIR, PRİM PARASI GERİ ALINABİLİR Mİ? KİMLER SKG'DAN TOPLU PARA PRİM İADESİ ALABİLİR?Konu hakkında bugün köşeseni bir okuru tarafından gönderilen soruyu yanıtlayan Habertürk Gazetesi Yazarı Ahmet Kıvanç kimlerin SGK'dan toplu para iadesi için ödeme alabileceğini açıkladı. Kıvanç gelen kimler SGK'dan toplu para iadesi alabilir sorusu üzerine vermiş olduğu yanıtta"Bunlardan birincisi, yaşı doldurduğu halde emekli olmak için yeterli prim günü bulunmayanlara yapılan toplu ödemedir. İkincisi ise aynı anda birden fazla işverenden ücret alanlar için asgari ücretin 7.5 katından fazla aylık kazanç üzerinden ödenen primlerin iadesidir" diyerek aranılan şartları saydı. SGK TOPLU PARA / PRİM İADESİ 2020Sosyal Güvenlik Kurumu SGK tarafından yapılan toplu para iadesi emeklilikte yaşa takılanlar yani EYT mağdurları için değil tam tersine yaşını doldurmuş olmasına rağmen emekli olmak için aranılan prim günü sayısını dolduramayan kişilere yönelik olarak yapılan bir işlemdir. Örneğin 56 yaşında emekli olmaya hak kazanan bir kişi bu yaşını doldurmasına rağmen emeklilik için gereken 3 bin 600 prim gününü doldurmadıysa bu durumda o tarihe kadar ödemiş olduğu primlerin ücretini SGK'dan talep edebilmektedir. SGK TOPLU PARA İADESİ BAŞVURUSU NEREYE, NASIL YAPILIR?Sizde bu grup içerisinde yer alıyorsanız bu duruma yaşadığınız il ve ilçede yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri ya da Sosyal Güvenlik Kurumu İlçe Merkezleri üzerinden kimlik belgeniz ile başvuruda bulunabilir burada size verilecek olan matbu dilekçe örneğini doldurarak prim iadesi talep edebilirsiniz. Emlak365.com


Yorumlar (0)