SGK'nın Evleneceklere 24 Maaş Tutarında Ödediği Çeyiz Parası Nedir? Kimler Alabilir?

Sosyal Güvenlik Kurumu başvuru şartlarını sağlayan evlenecek genç kızlar 24 maaş tutarında çeyiz parası ödemesi yapıyor.

SGK'nın Evleneceklere 24 Maaş Tutarında Ödediği Çeyiz Parası Nedir? Kimler Alabilir?

Sosyal Güvenlik Kurumu başvuru şartlarını sağlayan evlenecek genç kızlar 24 maaş tutarında çeyiz parası ödemesi yapıyor. Bu ödemeler yazılı başvuru ile ödenirken vatandaşlar geçen 5 yıllık süreç için başvuruda bulunabiliyorlar. Bizlerde Emlak365 olarak söz konusu çeyiz parası ödemesine ilişkin detayları inceledik.

Sosyal Güvenlik Kurumu çalışma hayatında yer alan vatandaşlara ve o vatandaşların vefat etmesi durumunda varislerine çeşitli haklar sağlıyor. Bu haklar vatandaşların mağdur olmamaları adına ödenirklen bu ödemelerin bazıları vatandaşlar tarafından çok bilinmiyor. Çeyiz parası ödemesi ve başvuru işlemleri de vatandaşların almayı unuttuğu ödemeler arasında yer alıyor. ÇEYİZ PARASI ÖDEMESİ BAŞVURU ŞARTLARIÇeyiz parası ödemeleri sadece anne veya babasının vefatı dolayısıyla yetim maaşı alan genç kızlara ödenir. Yetim maaşı alan genç kız evlenmek istediğinde maaşı kesileceğinden dolayı Sosyal Güvenlik Kurumu toplu olarak çeyiz parası ödemesi yapar. Evlenecek olan genç kızlara bu ödemeler otomatik olarak yapılmaz, yazılı başvuru yapılması gerekiyor. Vatandaşlara ödenen toplu çeyiz parası ödemesi 24 maaş tutarındadır. Örneğin 1.000 TL aylık yetim maaşı alan bir genç kız evlenmek istediğinde SGK'ya başvuru yaptığında 24.000 TL çeyiz parası alır. BAŞVURU İŞLEMLERİÇeyiz parası ödemeleri evlilik olmuşsa bile alınabilir. 5 yıllık süreç için başvuru yapabilecek olan vatandaşlar, başvurularını yazılı olarak gerçekleştirilecekler. Yazılı başvuruların arından inceleme yapılacak ve bu inceleme sonrasında vatandaşlara ödemeler yapılacak.Emlak365.com


Yorumlar (0)